<p>ZÁBŘEH: Osmý ročník přehlídky ochotnických divadelních souborů O Václava ve Václavově se letos opět uskutečnil také v Zábřehu. Přehlídka si již získala celorepublikové renomé, o čemž svědčí nejen množství, ale i kvalita přihlášených souborů.</p> <p>„Protože loňská premiéra Václava v Zábřehu zaznamenala mezi návštěvníky velice slušný ohlas, opět jsme se dohodli na rozšíření přehlídky i do zábřežského kulturního domu,“ vysvětlil jeho ředitel Zdeněk David.</p> <p> Letošní 8. ročník soutěžní přehlídky ochotnických souborů O Václava zahájil 7. a potrvá do 16. listopadu 2014.</p> <p> První část divadelního festivalu, během něhož soubory usilovaly o stylizovanou sošku sv. Václava, patrona Václavova, proběhla od pátku 7. do neděle 11. listopadu 2014 v sále kulturního domu v Zábřehu, následující víkend pak soubory obsadí prkna kulturního domu ve Václavově. V Zábřehu i ve Václavově se kromě hlavní ceny předává také soška Václavíčka ‒ cena diváka.</p> <p> Zábřežskou část přehlídky zahájili Václavovští jednoaktovkami Medvěd a Námluvy a v průběhu víkendu pak zde postupně vystoupili herci ze Sokolova, Ledče nad Sázavou, Prahy a Libice nad Cidlinou. Ve Václavově pak vystoupí dalších jedenáct souborů.</p> <p> Stálou porotu přehlídky tvoří zkušení porotci Petr Toman a Jiří Anderle. Vzhledem k délce přehlídky se vykytují v porotě pouze krátkodobě také další významné osobnosti divadelního života, které se zúčastňují rozborových seminářů a vyjadřují se ke zhlédnutým představením. </p> <p> Přehlídka O Václava 2014 se uskutečňuje za finanční podpory Olomouckého kraje a Města Zábřeh, záštitu nad ní převzal starosta města František John a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák. </p> <p> Program obou částí přehlídky
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.