středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Pozvánka
© Prácheňské muzeum v Písku



Přednášky v Prácheňském muzeu

PÍSEK: Ačkoliv jsou v období ledna a února stále expozice Prácheňského muzea uzavřené, samotné muzeum se návštěvníkům neuzavírá. Nabízí řadu přednášek. Ta první připadá na čtvrtek 10. ledna od 16 hodin. Hovořit se bude na téma Archeologie tzv. cikánského tábora v Letech.

10.01.2019
16:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Přednášku připravuje doc. PhDr. Pavel Vařeka, vedoucí katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Toto pracoviště od roku 2016 zkoumá tábor v Letech v rámci evropského projektu studujícího pracovní a koncentrační tábory 2. světové války. Archeolog představí dílčí výsledky, které určily například přesnou polohu tábora či zajistily na místě řadu stavebních detailů či artefaktů souvisejících s vězni tábora po jeho záměrném spálení. Archeologické prameny totiž významně doplňují mozaiku poskládanou z historických pramenů, ale i z výpovědí pamětníků, jež vypráví o nepříliš šťastném úseku našich dějin.

 

Přikládáme rovněž celkový program na leden a únor, ve kterém najdete přehled čtvrtečních přednášek. Těšit se můžete na pár cestovatelských setkání, přednášku o netradičním putování po Šumavě či o jihočeském výtvarném umění.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024