PÍSEK: Ačkoliv jsou v období ledna a února stále expozice Prácheňského muzea uzavřené, samotné muzeum se návštěvníkům neuzavírá. Nabízí řadu přednášek. Ta první připadá na čtvrtek 10. ledna od 16 hodin. Hovořit se bude na téma Archeologie tzv. cikánského tábora v Letech.
Přednášku připravuje doc. PhDr. Pavel Vařeka, vedoucí katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Toto pracoviště od roku 2016 zkoumá tábor v Letech v rámci evropského projektu studujícího pracovní a koncentrační tábory 2. světové války. Archeolog představí dílčí výsledky, které určily například přesnou polohu tábora či zajistily na místě řadu stavebních detailů či artefaktů souvisejících s vězni tábora po jeho záměrném spálení. Archeologické prameny totiž významně doplňují mozaiku poskládanou z historických pramenů, ale i z výpovědí pamětníků, jež vypráví o nepříliš šťastném úseku našich dějin.
Přikládáme rovněž celkový program na leden a únor, ve kterém najdete přehled čtvrtečních přednášek. Těšit se můžete na pár cestovatelských setkání, přednášku o netradičním putování po Šumavě či o jihočeském výtvarném umění.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.