čtvrtek
11. července 2024
svátek slaví Olga



Přednáškový cyklus AVU

V letním semestru 2008 pokračuje na Akademii výtvarných umění v Praze v pořadí již třetí řada přednášek mladých umělců a teoretiků, kteří jsou zváni, aby hovořili o vlastní práci. Cyklus je určený studentům, akademické obci i širší veřejnosti. První březnová přednáška uvede konceptuální tvorbu významné slovenské umělkyně Denisy Lehocké v podání umělce a kurátora Borise Ondreičky a teoretika Víta Havránka. Následující termín je věnován hudebnímu duu Lubomír Typlt — Ondřej Anděra ze skupiny WWW, v jejíchž vizuálně pojatých klipech ožívají postavy z Typltových obrazů.

Exkurs do zahraniční scény doplní mexický videoartista a performer Enrique Ježik a holandský multimedialista Erik Olofsen, kteří se na podzim představí samostatnými projekty v centru současného umění MeetFactory.

Prezentace slovenské videoartistky Slávy Sobotovičové a české umělkyně pracující s médiem malby Patricie Fexové proběhne v mezidobí jejich společných výstav v Karlín Studios a na pražské Staroměstské radnici. Cyklus letního semestru zakončí kurátor a teoretik umění Michal Koleček, který představuje jednu z klíčových postav současné ústecké umělecké scény.

Přednášky vznikají ve spolupráci s Koko, DigiLabem, VVP AVU a MeetFactory, jsou on-line vysílány a archivovány na internetové adrese http://dl.avu.cz. Přednášky se konají vždy ve středu v aule AVU, U Akademie 4, Praha 7, 3. patro.

05/03/2008 Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

12/03/2008 Lubomír Typlt (CZ) / malba + WWW (CZ) / hip hop

19/03/2008 Enrique Ježik (MEX) / video art a performance

02/04/2008 Erik Olofsen (NL) / multimedia 16/04/2008 Sláva Sobotovičová (SK) / video art + Patricie Fexová (CZ) / malba

14/05/2008 Michal Koleček (CZ) / ústecká scéna Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

Slovenská umělkyně Denisa Lehotská  patří ke generaci, která se objevila na umělecké scéně počátkem 90. let a vystřídala umělce předchozí postmoderní vlny. Lehocká opustila klasická média a nahradila je konceptuálním přístupem. Vytváří citlivě konstruované kresby, objekty a instalace, přičemž klade důraz na práci s efemérním materiálem a křehkostí lidské existence. Její dílo představí umělec a kurátor Boris Ondreička a teoretik Vít Havránek.

Lubomír Typlt / malba + WWW / hip hop (CZ)

Jádro hudební skupiny WWW, spjaté s prvopočátky hip hopu u nás, se vytvořilo kolem osobnosti Ondřeje Anděry aka Sifona. Navázal na sebe okruh lidí, k nimž patří kromě J. Zajíčka, J. Málka také malíř Lubomír Typlt. Anděra s jejich pomocí opracovával svůj audiovizuální sen, který se posunul od avantgardní podoby hip hopu k temné hudební psychedelii a surrealistické výpovědi; to vše okořeněné oživlými postavami z Typltových obrazů.

Enrique Ježik (MEX) / video art a performance

Enrique Ježik se ve své tvorbě zaměřuje na kritiku pracovních poměrů i samotnou roli práce v rámci mexické společnosti. Vytváří převážně videodokumenty a performance se sociálně-kritickým a často politicky angažovaným podtextem. Stylizovaných zápasů těžkých strojů využívá k vyjádření metafory bezúčelné agrese ve společnosti, která je srozumitelná i za hranicemi Mexika.

Erik Olofsen (NL) / multimedia

Práce Erika Olofsena kombinují různá média jako je socha, architektura, video, fotografie nebo zvuk, jejichž pomocí rozvíjí možnosti zobrazování sociálních změn a situací abstraktní formou. Estetika jeho instalací, pracujících se zapojením nových technologií a industriálních robotů, bývá čistá a přesná a odpovídá prostorovému průzkumu, v němž se otevírají možnosti interpretaci, manipulaci i vlastní existenci.

Sláva Sobotovičová (SK) / video art + Patricie Fexová (CZ) / malba

Konceptuální umělkyně Patricie Fexová si opakovaně klade otázky týkající se iluzornosti média malby. Často v ní pracuje se skrytými významy nebo absurdním vtipem. Sláva Sobotovičová se prezentuje hlavně krátkými videi, ve kterých se objevují narážky na lidovost a rituály jakožto cesty k jiným úrovním vnímání banálních situací. Obě umělkyně se dlouhodobě ovlivňují a několikrát spolupracovaly na společných výstavách. Přednáška proběhne mezi jejich společnými prezentacemi v Karlín Studios a na Staroměstské radnici.

Michal Koleček / ústecká scéna Kurátor a teoretik umění

Michal Koleček představuje jednu z klíčových postav současné ústecké umělecké scény. Od 90. let se věnuje reflexi místních autorských postojů, problematice vztahu centra a periferie a otázce česko-německé minulosti. Důležitou roli hraje v tamějším institucionálním uměleckém provozu, spojen je mj. s kurátorskou činností Galerie E. Filly, v současnosti je děkanem Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Svoje aktivity zrekapituloval nedávno v knize s názvem Okraj obrazu (2005).

TZ/luk

http://dl.avu.cz/

http://vvp.avu.cz/

http://www.kokoland.org/

http://www.meetfactory.cz/

http://www.avu.cz/

Kompletní program workshopů a kurzů naleznete na adrese: http://dl.avu.cz/img/kurzy-workshopy_DigiLab_pro_LS_2008.pdf

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Dne 22. června 2024 se ve Vnitroblocku na Praze 7 uskutečnila slavnostní ceremonie předávání cen a certifikátů národního kola Mezinárodní výtvarné mírové soutěže, kterou pořádá Mezinárodní mírová skupina žen (IWPG). Tato událost přilákala přes 60 hostů z celé České republiky, včetně účastníků české i ukrajinské národnosti. Samotné soutěže se účastnilo 179 dětí ve věku od 7 do 18 let, které byly rozděleny do čtyř věkových kategorií, přičemž vítězové z každé kategorie postupují do Mezinárodního kola v Soulu.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Děti a mládež, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
09.07.2024

ČR: 14 finalistů postoupilo do druhého kola soutěže MÁME VYBRÁNO. Přesně 14 veřejných sbírek na památky teď potřebuje právě váš hlas. Do konce srpna můžete rozhodnout, mezi které projekty rozdělí Institut pro památky a kulturu částku minimálně 150 tisíc korun.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.07.2024