úterý
7. ledna 2025
svátek slaví Vilma



Přednáškový cyklus AVU

V letním semestru 2008 pokračuje na Akademii výtvarných umění v Praze v pořadí již třetí řada přednášek mladých umělců a teoretiků, kteří jsou zváni, aby hovořili o vlastní práci. Cyklus je určený studentům, akademické obci i širší veřejnosti. První březnová přednáška uvede konceptuální tvorbu významné slovenské umělkyně Denisy Lehocké v podání umělce a kurátora Borise Ondreičky a teoretika Víta Havránka. Následující termín je věnován hudebnímu duu Lubomír Typlt — Ondřej Anděra ze skupiny WWW, v jejíchž vizuálně pojatých klipech ožívají postavy z Typltových obrazů.

Exkurs do zahraniční scény doplní mexický videoartista a performer Enrique Ježik a holandský multimedialista Erik Olofsen, kteří se na podzim představí samostatnými projekty v centru současného umění MeetFactory.

Prezentace slovenské videoartistky Slávy Sobotovičové a české umělkyně pracující s médiem malby Patricie Fexové proběhne v mezidobí jejich společných výstav v Karlín Studios a na pražské Staroměstské radnici. Cyklus letního semestru zakončí kurátor a teoretik umění Michal Koleček, který představuje jednu z klíčových postav současné ústecké umělecké scény.

Přednášky vznikají ve spolupráci s Koko, DigiLabem, VVP AVU a MeetFactory, jsou on-line vysílány a archivovány na internetové adrese http://dl.avu.cz. Přednášky se konají vždy ve středu v aule AVU, U Akademie 4, Praha 7, 3. patro.

05/03/2008 Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

12/03/2008 Lubomír Typlt (CZ) / malba + WWW (CZ) / hip hop

19/03/2008 Enrique Ježik (MEX) / video art a performance

02/04/2008 Erik Olofsen (NL) / multimedia 16/04/2008 Sláva Sobotovičová (SK) / video art + Patricie Fexová (CZ) / malba

14/05/2008 Michal Koleček (CZ) / ústecká scéna Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

Denisa Lehocká (SK) / představí Boris Ondreička a Vít Havránek

Slovenská umělkyně Denisa Lehotská  patří ke generaci, která se objevila na umělecké scéně počátkem 90. let a vystřídala umělce předchozí postmoderní vlny. Lehocká opustila klasická média a nahradila je konceptuálním přístupem. Vytváří citlivě konstruované kresby, objekty a instalace, přičemž klade důraz na práci s efemérním materiálem a křehkostí lidské existence. Její dílo představí umělec a kurátor Boris Ondreička a teoretik Vít Havránek.

Lubomír Typlt / malba + WWW / hip hop (CZ)

Jádro hudební skupiny WWW, spjaté s prvopočátky hip hopu u nás, se vytvořilo kolem osobnosti Ondřeje Anděry aka Sifona. Navázal na sebe okruh lidí, k nimž patří kromě J. Zajíčka, J. Málka také malíř Lubomír Typlt. Anděra s jejich pomocí opracovával svůj audiovizuální sen, který se posunul od avantgardní podoby hip hopu k temné hudební psychedelii a surrealistické výpovědi; to vše okořeněné oživlými postavami z Typltových obrazů.

Enrique Ježik (MEX) / video art a performance

Enrique Ježik se ve své tvorbě zaměřuje na kritiku pracovních poměrů i samotnou roli práce v rámci mexické společnosti. Vytváří převážně videodokumenty a performance se sociálně-kritickým a často politicky angažovaným podtextem. Stylizovaných zápasů těžkých strojů využívá k vyjádření metafory bezúčelné agrese ve společnosti, která je srozumitelná i za hranicemi Mexika.

Erik Olofsen (NL) / multimedia

Práce Erika Olofsena kombinují různá média jako je socha, architektura, video, fotografie nebo zvuk, jejichž pomocí rozvíjí možnosti zobrazování sociálních změn a situací abstraktní formou. Estetika jeho instalací, pracujících se zapojením nových technologií a industriálních robotů, bývá čistá a přesná a odpovídá prostorovému průzkumu, v němž se otevírají možnosti interpretaci, manipulaci i vlastní existenci.

Sláva Sobotovičová (SK) / video art + Patricie Fexová (CZ) / malba

Konceptuální umělkyně Patricie Fexová si opakovaně klade otázky týkající se iluzornosti média malby. Často v ní pracuje se skrytými významy nebo absurdním vtipem. Sláva Sobotovičová se prezentuje hlavně krátkými videi, ve kterých se objevují narážky na lidovost a rituály jakožto cesty k jiným úrovním vnímání banálních situací. Obě umělkyně se dlouhodobě ovlivňují a několikrát spolupracovaly na společných výstavách. Přednáška proběhne mezi jejich společnými prezentacemi v Karlín Studios a na Staroměstské radnici.

Michal Koleček / ústecká scéna Kurátor a teoretik umění

Michal Koleček představuje jednu z klíčových postav současné ústecké umělecké scény. Od 90. let se věnuje reflexi místních autorských postojů, problematice vztahu centra a periferie a otázce česko-německé minulosti. Důležitou roli hraje v tamějším institucionálním uměleckém provozu, spojen je mj. s kurátorskou činností Galerie E. Filly, v současnosti je děkanem Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Svoje aktivity zrekapituloval nedávno v knize s názvem Okraj obrazu (2005).

TZ/luk

http://dl.avu.cz/

http://vvp.avu.cz/

http://www.kokoland.org/

http://www.meetfactory.cz/

http://www.avu.cz/

Kompletní program workshopů a kurzů naleznete na adrese: http://dl.avu.cz/img/kurzy-workshopy_DigiLab_pro_LS_2008.pdf

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025