neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Mariánská studánka
© zdroj: http://www.praha-priroda.cz



Pražská Mariánská studánka je celá v novém

PRAHA: Právě v těchto dnech dokončili kameníci celkovou rekonstrukci jedné z nejznámějších a zároveň nejvydatnějších pražských studánek. Mariánská studánka, skrytá pod baldachýnem stromů Chuchelského háje, mívala pověst zázračného léčivého pramene, k němuž lidé putovali z daleka...

Autor článku: 
ika

Voda, která vyvěrá i na jiných místech z podzemních puklin rokle nazývané Čertova, obsahuje velké množství rozpuštěného uhličitanu vápenatého. Všechny tyto pramínky se stékají v Mariánskolázeňský potok, který je typický svými travertinovými usazeninami. Ve spodní části jeho toku byly počátkem 18. století vybudovány známé lázně. Pramen sloužil jako zdroj vody pro Malou Chuchli až do roku 1984, kdy byla Chuchle připojena na pražský vodovod.

Na počátku října 2017 se studánka nacházela ve velmi zanedbaném stavu. Její staré poškozené zdi musely být odstraněny a nahradilo je nové kamenné zdivo. Ačkoli původní ráz studánky zůstal zachován, vzniklo zde i několik zcela nových prvků. Jedním z nich je malé jezírko, do kterého voda ze studánky přepadá, a dřevěná lavička k posezení. Další novinkou je kamenná kaskáda, po níž voda odtéká do Mariánskolázeňského potoka a příjemně zurčí. Upraveno bylo i okolí studánky – před studánkou se nyní nachází kamenná dlažba, na kterou navazuje malé schodiště vedoucí kolem studánky. V příštím roce bude ještě opravena přístupová lávka přes potok. 

Rekonstrukci pro odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy prováděla firma Nowastav podle návrhu projekční kanceláře Envicons.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024