čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
plakát filmu
© zdroj: http://www.lucerna.cz



Pražská Lucerna uvede film Dubček

PRAHA: Snímek divákům odkrývá zákulisí událostí roku 1968 i život významného muže československých dějin. Snímek režiséra Laca Halamy DUBČEK se promítá ve slovenských kinech od 16. 4. a k dnešnímu dni jej navštívilo již přes 10.000 diváků. V České republice do širší distribuce uveden nebude, ale v několika projekcích jej v průběhu měsíců června, července a srpna, tedy dnů, kdy si budeme připomínat 50. výročí srpnových událostí roku 1968, promítne pražské kino Lucerna.

od 07.06.2018 do 31.08.2018
Autor článku: 
ČTK/ika

V České republice film do širší distribuce uveden nebude, ale na základě laskavého svolení společností Filmpark production, Forum Film SK a České televize jej v několika projekcích v průběhu měsíců června, července a srpna, tedy do dnů, kdy si budeme připomínat 50. výročí srpnových událostí roku 1968, promítne pražské kino Lucerna.

Projekt tvůrci představují takto:

Přesně před padesáti lety se v tehdejším Československu odehrávaly společenské změny, které výrazně formovaly naše dějiny, tzv. Pražské jaro bylo v plném proudu. V jejich čele stál Alexander Dubček, první tajemník ÚV KSČ, oblíbený politik, který začal uvádět v život ideu "socialismu s lidskou tváří". Veškeré naděje na změny ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy a také důrazná intervence tehdejšího generálního tajemníka UV KSSS Leonida Brežněva.

Historické drama DUBČEK se věnuje klíčovým momentům roku 68, které zásadním způsobem ovlivnily nejen život tehdy velmi oblíbeného politika, ale i život v celé zemi. Celý příběh je pojatý jako retrospektiva, která začíná a končí v den osudné cesty Alexandra Dubčeka do Prahy roku 1992, v jejímž průběhu si připomíná přelomové události svého života. Odvíjí se ve třech rozhodujících fázích, ve kterých je on sám i vypravěčem: první se odehrává v roce 1968 - v čase euforie, okupace a následného zadržování Dubčeka v Moskvě. Další linií je jeden den roku 1978, během kterého se hrdinovi vybavují deset let staré retrospektivy a divák se seznámí s jeho životem ve společenské izolaci a okusí atmosféru špehování a ponížení. Poslední dějová linka zachycuje období po roce 1989, je dokumentární a ilustrativní, používá archivní materiály z ČS filmových týdeníků, které informačně historické drama doplňují.

V hlavní roli se představuje Adrian Jastraban, který charismatického státníka s dobráckým úsměvem skvěle zosobňuje. Jastraban působí i v Česku - je známý např. ze seriálu Ulice a jako jediný nebyl obsazen na základě castingu. "Jeho postava byla jasná od prvního momentu, nikdy jsem o žádném jiném herci neuvažoval a nikdy jsem ani na chvíli nezapochyboval, že to bylo správné rozhodnutí," říká režisér Halama. Herec se na postavu připravoval sledováním obrovského množství obrazových materiálů, přesvědčivý výraz dosáhli tvůrci i precizní maskou. Kvůli scénám ve kterých vystupuje Dubček na konci svého života se vyráběl odlitek hercovy tváře. Tento proces trval několik týdnů, samotné maskování trvalo několik hodin. Herec musel "oprášit" i svou ruštinu, neboť ve velké části filmu hovoří rusky.

Herecký výkon ústřední postavy výborně doplňuje herečka Táňa Radeva jako Anna Dubčeková, manželka státníka, která nenápadně, ale věrně, stála po jeho boku. "Paní Anna byla ženou v pozadí, ženou která se snažila vytvořit co nejklidnější atmosféru v těžkých časech muži, který chtěl pro naší zemi to, co všichni chceme pro své nejbližší," říká Radeva.

Postavu Gustáva Husáka si zahrál herec Stano Král, který společně s režisérem pracoval především na hlasové poloze a míře civilnosti. Film zachycuje kromě jiného i povícero konfrontací Dubčeka s L.I. Brežněvem, kterého věrně ztvárnil ukrajinský herec Vladimir Nečeperenko. "Nejvíc na mě zapůsobilo natáčení přijetí československé delegace v Kremlu, když na nás Brežněv vyvíjel nátlak. Představitel Brežněva - skvělý ukrajinský herec, který se mu mimořádně podobá - se na nás tak rozkřičel, že jsem mu řekl, že kdyby na mě takhle křičel opravdický Brežněv v šedesátém osmém, tak zradím celou svoji rodinu," vzpomíná na natáčení herec Stano Král.

K filmu je zkomponována původní hudba autorky Lubice Čekovské, kterou nahrál 31 členný symfonický orchestr pod dirigentským vedením Adriána Kokoše.

Zdroj: ČTK

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024