ČR-PRAHA: Praha bude hostit největší bulharský folklorní festival mimo území Bulharska Ve dnech 2. až 4. června 2023 se v Praze uskuteční 8. ročník největšího bulharského folklorního festivalu mimo Bulharsko „Na megdana na drugata Bulgaria“. Jedná se o putující festival, který představuje bulharské folklorní soubory působící mimo území Bulharska. Festival se uskuteční v Top Hotelu Praha na Chodově. První ročník proběhl v roce 2015 ve francouzském Lyonu a vedle Francie dále hostoval také ve Španělsku, Itálii a Dánsku. Pořadatelem letošního pražského festivalu je soubor bulharských lidových tanců Bulgari Praha při spolku Zaedno.
Tématem letošního ročníku je růže, tradiční bulharská plodina, pěstovaná pro olej, která je spojena s thráckou oblastí v srdci Bulharska a mnoha lidovými tradicemi, které odkazují především na jejich sběr. Na festivalu se představí kolem osmdesáti účinkujících bulharských folklorních hudebních a tanečních skupin z patnácti zemí a předpokládaná účast je mezi dvěma a třemi tisíci lidmi.
Festival bude zahájen v pátek 2. června, hlavní program však proběhne o víkendu. Sobotní nabitý program od 9 ráno zve ke zhlédnutí představení první poloviny souborů a nabídne čtyři taneční workshopy s choreografy z Bulharska. Večer účastníky čeká živá hudba v podání kapely Mr. Loco, či vystoupení bulharské zpěvačky lidových písní. Následovat bude choroteka, což je bulharská folklorní taneční zábava až do brzkých ranních hodin. Nedělní program začne na Václavském náměstí, kde mezi 10 a 11 hodinou projde krojovaný průvod s ukázkami tance a bude se tančit největší kolový tanec, choro. Odpoledne pak bude festival pokračovat představením druhé části souborů opět v Top Hotelu.
Akci podpořil Bulharský kulturní institut v Praze a připravil v rámci doprovodného programu dokumentární výstavu Kukerské hry – Kouzelný svět z barev, magie a mystérií, která obsahuje historické snímky, doplněné o textový materiál.
Nad touto akcí převzal záštitu Náměstek primátora hl. m. Prahy JUDr. Jiří Pospíšil.
Vstupenky je možné zakoupit na internetové stránce festivalu a také pak na místě. Internetová stránka festivalu: www.namegdana2023.bg
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.