čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatelePraha hostí největší bulharský folklorní festival mimo Bulharsko

ČR-PRAHA: Praha bude hostit největší bulharský folklorní festival mimo území Bulharska Ve dnech 2. až 4. června 2023 se v Praze uskuteční 8. ročník největšího bulharského folklorního festivalu mimo Bulharsko „Na megdana na drugata Bulgaria“. Jedná se o putující festival, který představuje bulharské folklorní soubory působící mimo území Bulharska. Festival se uskuteční v Top Hotelu Praha na Chodově. První ročník proběhl v roce 2015 ve francouzském Lyonu a vedle Francie dále hostoval také ve Španělsku, Itálii a Dánsku. Pořadatelem letošního pražského festivalu je soubor bulharských lidových tanců Bulgari Praha při spolku Zaedno.

od 02.06.2023 do 04.06.2023
Autor článku: 
ČTK

Tématem letošního ročníku je růže, tradiční bulharská plodina, pěstovaná pro olej, která je spojena s thráckou oblastí v srdci Bulharska a mnoha lidovými tradicemi, které odkazují především na jejich sběr. Na festivalu se představí kolem osmdesáti účinkujících bulharských folklorních hudebních a tanečních skupin z patnácti zemí a předpokládaná účast je mezi dvěma a třemi tisíci lidmi.

Festival bude zahájen v pátek 2. června, hlavní program však proběhne o víkendu. Sobotní nabitý program od 9 ráno zve ke zhlédnutí představení první poloviny souborů a nabídne čtyři taneční workshopy s choreografy z Bulharska. Večer účastníky čeká živá hudba v podání kapely Mr. Loco, či vystoupení bulharské zpěvačky lidových písní. Následovat bude choroteka, což je bulharská folklorní taneční zábava až do brzkých ranních hodin. Nedělní program začne na Václavském náměstí, kde mezi 10 a 11 hodinou projde krojovaný průvod s ukázkami tance a bude se tančit největší kolový tanec, choro. Odpoledne pak bude festival pokračovat představením druhé části souborů opět v Top Hotelu.

Akci podpořil Bulharský kulturní institut v Praze a připravil v rámci doprovodného programu dokumentární výstavu Kukerské hry – Kouzelný svět z barev, magie a mystérií, která obsahuje historické snímky, doplněné o textový materiál.

Nad touto akcí převzal záštitu Náměstek primátora hl. m. Prahy JUDr. Jiří Pospíšil.

Vstupenky je možné zakoupit na internetové stránce festivalu a také pak na místě. Internetová stránka festivalu: www.namegdana2023.bg

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024