PRAHA: 19. ledna v 18 hodin zahájí Pragovka Gallery na synchronizovaných vernisážích tři nové výstavy. V prostoru Pragovka Gallery / Rear uvidí návštěvníci výstavní projekt lotyšské umělkyně Laimdoty Malle nazvaný Ooze. Ostatní přízemní prostory Pragovka Gallery budou patřit skupinové výstavě Echo of the Depth in Space pod kurátorským vedením Anny König Vlk. The White Room představí výstavu rezidentky Pragovky Veroniky Landy Zblízka, jejímž kurátorem je Petr Vaňous.
„Do výstavního plánu jsme pro rok 2023 zařadili celkem 22 projektů včetně tří zahraničních rezidencí a velké výstavy uměleckých rezidentů Pragovky. Pragovka Gallery se těmito projekty vrací k původní kurátorské koncepci galerií na Pragovce a do výstavního programu vnáší větší svobodu autorského vyjádření,“ doplňuje zástupce Pragovka Gallery Filip Zimovjan.
Rok 2023 odstartuje Pragovka Gallery synchronizovanými vernisážemi tří výstav ve čtvrtek 19. ledna v 18 hodin. Součástí programu budou komentované prohlídky výstavami s umělci a kurátory a hudební program.
Výstavní projekt lotyšské umělkyně Laimdoty Malle nazvaný Ooze (20. 1. – 30. 3. 2023) v prostoru Pragovka Gallery / Rear se zabývá tématy odchodu a času. Zkoumá jasný a zároveň děsivý pocit, že existence je nesmírně nejistá a křehká a že může kdykoli zcela zmizet. Laimdota Malle vytvořila napříč různými médii instalaci zabývající se zpochybňováním významů kolektivních i osobních zkušeností. Prostřednictvím vlastních zkušeností, někdy traumatických, v kombinaci s potřebou zkoumat, chápat a sbírat vytváří metaforické příběhy, které odhalují dosud neznámé krajiny a skutečnosti, jež mohou patřit jak minulosti, tak přítomnosti a budoucnosti. Kurátorkou výstavy je Kristýna Péčová.
Skupinová výstava vyprávějící imaginární příběh o naší ne/přítomnosti ve třech dějstvích pod kurátorským vedením Anny König Vlk Echo of the Depth in Space (20. 1. – 16. 2. 2023) obsadí prostory Pragovka Gallery / Entry a Pop-Up.
První dějství s názvem "Ozvěna" představí tvorbu polského umělce Łukasze Horbówa, který přebírá na svá bedra “přirozený” společenský řád a přírodní jevy. Jejich prostřednictvím metaforicky poukazuje na existenciální nutnost našeho života – bytí. Druhé dějství "Hlubiny" bude patřit čtveřici umělců, jež spojuje lyrická stránka jejich děl, díky které s lehkostí formulují jinak těžko uchopitelná témata, vážící se k naší přítomnosti – prostoru – krajině. Vystavujícími umělci jsou Anna Bochkova, Robert Buček, Julie Hrnčířová a Jan Valik. Poslední dějství výstavy "V prostoru" pak návštěvníka zavede k instalaci Draw me a house autorů Jonase Vansteenkista a Thomase Jacquese a do uměleckého experimentu @art.mindpattern Anny König Vlk. Jejich tvorba je vzájemně spjata s prostorem, který aktivně zkoumají, analyzují jeho proměny a zvou diváka k participaci.
V The White Room se otevře výstava rezidentky Pragovky Veroniky Landy Zblízka (20. 1. – 16. 2. 2023). Veronika Landa patří mezi autorky, jejichž malířský jazyk má východisko v redukčních postupech streetartové scény a komiksové narace. Jednoduchý kresebný syntax se v díle umělkyně mění na bohatě strukturované experimentální pole forem sledující závažná osobní a společenská témata. Výstava Zblízka představí výběr prací z poslední doby, které reflektují život jako neustálou, neočekávanou a nemilosrdnou transformaci. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.
Více informací najdete na x.pragovka.com nebo na facebookovém profilu Pragovka Gallery.
Otevírací doba galerie:
ÚT–ČT 14:00–20:00
PÁ–NE 14:00–18:00
Adresa galerie:
Kolbenova 923/34a, Praha 9, 190 00
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.