PÍSEK: Další sezónu Prácheňského muzea v Písku otevřou 1. března hned tři nové výstavy. Milování v přírodě se zabývá rozmnožováním ve zvířecí říši, Zamilovaný Písek se věnuje lidské lásce a Květomluva zkoumá tajný jazyk rostlin.
Milování v přírodě v muzejní Galerii je putovní výstava původem z Vlastivědného muzea v Olomouci, která již sklidila úspěch v devíti muzeích po celé republice a nyní se poprvé objevuje na jihu Čech. Nahlédnete na ní do nejrůznějších způsobů rozmnožování ve zvířecí říši, pozornost je věnovaná také námluvám, pestrosti pohlavních orgánů, nechybí ani část o lidském sexu. Pomocí sbírkových exponátů, fotografií, videí a hravých interaktivních prvků poznáte nejdůležitější akt na světě z pohledu přírodovědců. Komentované prohlídky výstavy s kurátorem RNDr. Jiřím Šebestianem jsou naplánované na 21. 3. a 29. 3. od 17 hodin.
Tematicky výstavu doplňuje historická expozice Zamilovaný Písek umístěná v Malých výstavních síních, která představuje ukázky z jihočeských muzejních sbírek týkající se citové náklonosti mužů a žen. K vidění tak budou dary z lásky, zásnubní a svatební náležitosti či milostná korespondence – spojujícím prvkem výstavy jsou dopisy hudebního skladatele Otakara Jeremiáše a učitelky hry na klavír Marie Srnkové. Ti svůj příběh hluboké lásky prožili v Písku těsně po skončení 1. světové války.
O tom, že lásku lze vyjádřit například květinou, není žádného sporu. Třetí výstava Květomluva – Květiny ve výtvarném umění odkryje na Chodbě knihovny tajný jazyk kvetoucích rostlin na obrazech. Každý ví, že lilie je symbolem pro zvěstování a vavřínem je dekorován vítěz, ale zvláštní význam zpravidla má ve výtvarných dílech každá rostlinka.
Všechny výstavy se otevírají 1. března a potrvají do 28. května. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin mimo pondělí.
Jedinou nepřístupnou expozicí zůstávají Ryby a rybářství, kde ještě probíhají rekonstrukční práce. O jejím znovuotevření vás budeme informovat.
Vaše Prácheňské muzeum v Písku
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.