<p>ČESKÝ KRUMLOV: Mizející řemesla a jejich aplikace ve 21. století. Tak se jmenuje program, na kterém delší dobu spolupracuje Střední uměleckoprůmyslová škola svaté Anežky České v Českém Krumlově se střední uměleckou školou v Linci (HBLA für künstlerische Gestaltung).</p> <p>Cílem je podpora tradičních uměleckořemeslných oborů a také prohloubení přeshraniční spolupráce. Studenti obou škol se v rámci programu zúčastnili například několika workshopů, z nichž ty nejaktuálnější se týkaly hlubotisku a sítotisku. Výstupy z jednotlivých akcí si mohli lidé prohlédnout na výstavách v Českém Krumlově.<br />
Nyní budou práce studentů obou škol k vidění v rakouském Linci, a to od 29. dubna do 15. května 2014.</p> <p>Výstava Open-Minded 2014, která bude přístupná denně od 15 do 18 hodin, se uskuteční v Tabakfabrik. Zahájení se zúčastní také umělkyně a žurnalistka Elisabeth Rathenböck, která má na kontě několik knih či divadelních her.</p> <p>Třídenní hlubotiskový workshop se konal koncem března na půdě SUPŠ svaté Anežky České v České Krumlově. Z rakouské školy dorazilo čtrnáct studentů pod vedením Helmuta Kolara a Margarithy Spindlwimmer. </p> <p>A jak vlastně takzvaný hlubotisk funguje? „Barva je na papír přenášena tlakem z prohlubní na matrici. Ty jsou vytvořeny leptáním, rytím nebo jiným mechanickým narušením povrchu kovové desky,“ uvedl lektor SUPŠ svaté Anežky České Marek Borsányi a dodal: „Pro školní účely používáme místo kovové desky papírovou matrici, což práci zlevňuje a zrychluje. Princip tisku z hloubky je přitom zachovaný.“</p> <p>V Českém Krumlově byly práce k vidění v galerii Chodba v budově SUPŠ v bývalém minoritském klášteře. Slavnostní vernisáž se konala ve středu 26. března.</p> <p>V klášteře si mohli lidé prohlédnout i výstup ze sítotiskového workshopu. Ten proběhl koncem února v HBLA für künstlerische Gestaltung a z Anežky na něj vyrazilo devět studentů.</p> <p>KONTAKTY A ODKAZY:<br />
Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky české – http://www.supsck.cz/<br />
Ředitel školy Ing. Martin Busta – martin.busta@supsck.cz, telefon – 601 588 038</p>
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.