VYSOKÉ MÝTO: Na počátku prosince si lidé na mnoha místech Pardubického kraje připomenou pohnuté transporty Židů do koncentračních táborů. Od smutných událostí uplyne již 80 let. Setkání proběhnou v Chrudimi, Pardubicích, Hlinsku, Litomyšli i v malém městečku Luže. Studenti vysokomýtského gymnázia ve spolupráci se Soňou Krátkou z místního muzea na základě prostudovaných archivních materiálů nacvičili pásmo zachycující životní příběh osob ze čtyř místních rodin.
"Kroniku z popisované doby nemáme, nevíme tudíž zatím přesné podmínky odchodu, můžeme si pouze domýšlet. Všichni museli nastoupit v prosinci 1942 do transportu směr Pardubice a dále do Terezína. Jen několik se vrátilo. Průvodcem děje je také vypravěč, který zároveň doplní a zarámuje celek historickými reáliemi do přesného děsivého obrazce, " uvádí badatelka Soňa Krátká a dodává: "Hlavním zadáním při realizaci našeho plakátu i pozvánky byla symbolika. Osoby v našem městě v minulosti nikdy nezachycené na fotografii či obraze se vrací na ústřední kresbě plakátu. Výrazná a na první pohled dobře identifikovatelná je silueta vysokomýtského kostela sv. Vavřince. Výjev zachycuje skupinu odcházejících Židů. Na konci skupiny se obrací Karel Pick (jeho tvář autorka plakátu oživila díky fotografii) a naposled mává své dívce Evě Koudelové. Oba prožili část života v našem městě a v tu chvíli netuší, že se vidí naposled. Karel Pick se stal jedním z tisíců zavražděných v Osvětimi. Eva Koudelová posílala balíky příbuzným do Terezína, starala se o navrátilce, nikdy se nevdala a později se z Vysokého Mýta úplně odstěhovala. Děkujeme autorce plakátu – začínající ilustrátorce Karolině Ventlukové za dokonalé splnění představ. Osoby a tváře symbolicky ožily alespoň na několik chvil.
Mimo několika školních představení proběhne samozřejmě i jedno vystoupení pro veřejnost.
Přijďte s námi prožít pohnuté příběhy, od kterých nás dělí 80 let. Nezapomínáme!"
Záštitu nad pietní události převzal ředitel ředitel Památníku Terezín PhDr. Jan Roubínek.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.