úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Logo
© Archiv NIPOSPozvánka do knihovny Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS)

ČR-PRAHA: Knihovna Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejná specializovaná knihovna, která letos slaví 30 let svého trvání. Knihovna pokračuje v budování knihovního fondu, jehož základ tvoří historický fond Masarykova lidověvýchovného ústavu. Knihovní fond reflektuje rozvoj osvětové činnosti, mimoškolního vzdělávání, knihoven a amatérského umění od poloviny 19. století. Zrcadlí přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnosti tak, jak je ovlivňovaly rozdílné politické podmínky.

Autor článku: 
Kateřina Brožová

Volně přístupný fond nabízí přes 20 tisíc titulů z oblasti umění, kultury a osvěty (dětské estetické aktivity, divadlo, hudba, lidové umění, pedagogika, osvěta, tanec, výtvarné umění).

Unikátní je fond hudební literatury pro sbory dětí, mládeže i dospělých. Obsahuje nejen koncertní sborové skladby českých a zahraničních autorů, ale i lidové písně a jejich vícehlasé úpravy. V katalogu je možné vybírat z téměř 25 000 skladeb.

Ojedinělý fond divadelní literatury se zaměřuje na amatérské divadlo. Pro činoherní i loutkářské soubory je připraveno téměř 2500 titulů divadelních her, včetně her a pásem pro dětské divadelní soubory, dramatickou výchovu a umělecký přednes.

Knihovna zprostředkovává také dokumenty vztahující se ke statistice kultury, které NIPOS každoročně zpracovává. Elektronicky jsou statistiky kultury dostupné od roku 1998.

Publikace vydané NIPOS dostupné v elektronické podobě knihovna ukládá také v Národním úložišti šedé literatury (NTK). Jedná se především o statistické publikace, výroční zprávy, sborníky z konferencí apod. Tištěné publikace NIPOS poskytuje knihovnám, s nimiž má uzavřenou smlouvu o výměně publikací.

V roce svého výročí knihovna přešla na nový knihovní systém Koha, který v katalogu (https://katalog.nipos.cz/) představuje celý fond a čtenářům tak poskytuje komfort při vyhledávání a správě osobního konta.

Knihovna je otevřena vždy v pondělí a ve středu od 13 do 17 hodin a každý pracovní den po předchozí domluvě.

Další informace najdete na stránkách knihovny: https://www.nipos.cz/knihovna-hudebni-fond/.

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022