neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Plakát k výstavě Vášeň pro krásu
© Archiv pořadatelePozvání do Památníku písemnictví na Moravě

RAJHRAD: Dovolujeme si vás srdečně pozvat na květnové akce v Památníku písemnictví na Moravě. Výstava Vášeň pro krásu - Mojmír Helcelet a svět exlibris, připravená ve spolupráci se Spolkem sběratelů exlibris, která byla zahájena 11. května, potrvá do 9. října 2022. Bude doplněna komentovanými prohlídkami a též bude představen výstavní katalog.

15.05.2022
14:00
Autor článku: 
Miroslava Šudomová
Další výstava Tichá urputnost. Literární a výtvarné stopy staroříšských Florianů, zahájí vernisáží 17. května 2022, od 17 hod. Výstava potrvá také do 9. října 2022. Připravuje se beseda a také přednáška.
 
V rámci Mezinárodního dne rodiny je přichystána pro malé i velké návštěvníky Dobrodružná cesta Památníkem písemnictví, a to na 15. května 2022, od 14 hod.   
 
Ke konci května se můžete těšit na zahájení série fotovýstav (od 27. května 2022) - Photogenia (Roman A. Muselík, Alžběta Jungrová, P. Hricko, Zara Wildmoons), které doplní probíhající fotovýstavu Brána naděje prof. J. Štreita (do 29. května 2022).

 

https://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023