středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se
© Archiv divadlaPozvání do Budějovic

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Rád bych vás pozval do Českých Budějovic do našeho Malého divadla. V tomto týdnu nás totiž čekají 4 reprízy naší novinky, kterou jsme v premiéře sice představili již před koncem minulé sezóny, ale díky technické náročnosti uvádíme opět v bloku až nyní. Jedná se o velmi netradiční scénické uchopení osobních vzpomínek žijícího šamana Blackhorse Mitchella z indiánského kmene Navajů. Tato velmi komorní inscenace na pomezí loutkového - imerzivního - storytellingového a dokumentárního divadla je určena pouze pro omezený počet diváků a využívá řady artefaktů dovezených přímo z navajské pouště. Je téměř nepřevozitelná a zatím se nám zatím nepodařilo vymyslet vhodný pražský prostor, kde bychom mohli inscenaci uvést (díky tomu nakonec i sešlo z uvedení v rámci festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem). Proto bych vás na ní rád pozval přímo k nám do Malého divadla, kde ji nyní uvádíme 3.11., 4.11. a 5.11. Další blokové uvedení inscenace Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se plánujeme až na leden. https://www.jihoceskedivadlo.cz/porad/2510-ten-ktery-vylezl-na-kopec-a-rozhledl-se

Autor článku: 
Petr Hašek
Zároveň bych vás také rád upozornil na žhavou novinku repertoáru Malého divadla Spaghetti Futurista v režii Petra Erbese. Tato neotřele komunikativní inscenace pro nás znovuobjevuje zapomenutou osobnost světového výtvarného umění (a futurismu obzvlášť) a budějovickou rodačku - Růženu Zátkovou.
 
Pokud už budete v Budějovicích, tak můžete i zavítat do Opery Jihočeského divadla, kde právě dokončujeme inscenaci Kouzelné flétny. Premiéra už 4. a 5.11.https://www.jihoceskedivadlo.cz/porad/2610-kouzelna-fletna

 

Hezké podzimní dny a zvu do Budějovic!

MgA. Petr Hašek
umělecký ředitel Geisslers Hofcomoedianten z.s. a umělecký šéf Malého divadla Jihočeského divadla v Českých Budějovicích

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022