úterý
17. května 2022
svátek slaví Aneta
© Archiv Muzea bratří Čapků v Malých SvatoňovicíchPoznejte starý Hradec studenta Karla Čapka a rozpohybujte Malé náměstí

HRADEC KRÁLOVÉ: V neděli 8. května od 14 hodin přiblíží komentovaná procházka po starém Hradci osobnost Karla Čapka. Po procházce se účastníci přesunou na Malé náměstí, kde bude připraveno sousedské setkání s pojízdnou knihovnou, výstavou obrázků, vyšívacím workshopem a čtecím koutkem pro děti. Hudbou program doprovodí herec Klicperova divadla William Valerián a jeho přátelé.

08.05.2022
14:00
Autor článku: 
Ilona Machová

Malé náměstí v historickém centru města je místem, které je sice krásné, čisté a upravené, nedá se ale říct, že by bylo zrovna živé. Přitom tomu tak nebylo vždy – Malý rynek byl místem trhů, obchodů s potravinami, na místě dnešní restaurace stál hotel a kulturní zázemí poskytoval Hostinec U zlatého orla – kde i dnes sídlí jedna ze scén Klicperova divadla – Studio Beseda. Náměstí ale chybí více laviček chráněných před sluncem a taky náplň – obsah, který by motivoval místní, aby tu trávili více času. Jak by šlo náměstí oživit, chce ukázat projekt Divá bába.

„Na šest víkendových dnů od května do listopadu připravujeme několik sousedských setkání s komentovanými procházkami. To první proběhne už tuto neděli 8. května. My chceme v prvé řadě seznamovat místní se životem Karla Čapka, který v Hradci čtyři roky žil jako student místního gymnázia, což je období v jeho životě, o kterém se moc nemluví. A druhá část našeho záměru je oživit prostor Malého náměstí, kde začíná naše procházka, protože tu Karel bydlel. Na tuto neděli tu proto připravujeme takové přátelské odpoledne se čtením z Karlových pohádek, vyšíváním, hudbou, ale taky malováním na chodník,“ zve na akci autorka projektu Ilona Mach a dodává, že další program si účastníci mohou vymyslet sami.

Malé náměstí může sloužit jako prostor pro kulturní aktivity, slušely by mu trhy se sezónními a lokálními produkty, které tu v minulosti bývaly. Atraktivní by mohl podle autorky být třeba antikvariát pod širým nebem, venkovní výstava, houpací sítě nebo šachové stolky. Vzhledem k tomu, že při opravě náměstí se příliš nemyslelo na pohodlí „uživatelů“, tu sice vznikl čistý otevřený prostor, ale zvláště v létě tu není dostatek míst na lavičkách chráněných před sluncem, takže většina lidí se schová na horní části náměstí pod několika stromy u kašny, zbytek náměstí je ale rozpálený a prázdný. V podloubí je sice několik podniků, ale chybí tu základní infrastruktura – třeba veřejné WC s přebalovacím pultem, které by jistě využily rodiče s dětmi. Vzhledem k chybějícímu zastínění by tu prospělo i pítko s pitnou vodou, u kterého by bylo možné se alespoň trochu osvěžit.

„Pro obyvatele Hradce by mohlo být Malé náměstí zajímavějším místem, kdyby upozornilo třeba na zajímavé osobnosti, které tu žily a tvořily – třeba dramatik Václav Kliment Klicpera, rodina Červených nebo herec Josef Bek, ale právě i zmíněný Karel Čapek,“ míní autorka projektu.

V minulém roce proto ve spolupráci se Společností ochránců památek ve východních Čechách a hradeckými výtvarnicemi Evou Horskou a Kateřinou Zelingerovou vydala dvě atraktivní brožury o Karlu Čapkovi v HK: Zamilovaný rebel a Mapka Čapka. Oba materiály budou k mání právě během procházky a na Malém náměstí.

Procházka po stopách Karla Čapka v Hradci Králové začne ve 14 hodin u kašny na Malém náměstí.

Od 15 hodin se bude na Malém náměstí možné setkat, dát si bábovku a čaj nebo limonádu, číst a předčítat, kreslit nebo vyšívat. Od 15:30 hodin zahraje u Antikvariátu na rynku herec Klicperova divadla William Valerián a jeho přátelé.

Každý, kdo se chce zapojit s vlastní aktivitou bude vítán. Stačí přijít.

Program na náměstí bude probíhat dle zájmu nejméně do 17 hodin.

Stránka události na FB: https://www.facebook.com/events/699123158101467/699124308101352

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Barbora Kalinová, vedoucí produkce Divadla Drak, během května přijala účast na Edinburgh International children’s festival ve Skotsku v rámci dotačního programu mobility. Jedná se o jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku. Imaginate, která festival pořádá, je zároveň národní skotská organizace, zaměřující se na rozvoj divadla a tance pro děti a mládež.  Po celém světě vyhledává kvalitní divadelní produkce pro děti a mládež a poté tento koncentrovaný výběr představuje na svém festivalu v Edinburghu. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2022

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022