čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Pozvánka na komentovanou vánoční prohlídku
© Archiv pořadatelePoznejte, jak vypadaly Vánoce staré Ostravy s průvodci Ostravainfo

OSTRAVA: Během uplynulého víkendu byly v moravskoslezské metropoli zahájeny tradiční vánoční trhy. Konaly se také první dvě komentované prohlídky, na kterých se návštěvníci dozvěděli, jak vypadaly svátky ve staré Ostravě.

Autor článku: 
Černá louka
 
Během vyprávění průvodců se návštěvníci vrátili do časů, kdy Vánoce nebyly o novodobém shonu a honěním za dárky a kdy ulice města byly osvětlené neonovými poutači luxusních obchodních domů. „V dobách, kdy petrolejky byly drahé, scházela se večer rodina v šeru svíček a vyprávěly se příběhy. V domácnostech se užíval zasloužený klid a rodinná pohoda,“ přibližuje advent v dobách minulých koordinátorka průvodcovské služby Sylva Burgertová.
 
Přijďte si poslechnout příběhy o Vánocích v hornických koloniích, jak vypadala štědrovečerní večeře nebo jak se měnily svátky v průběhu staletí. „Krom jiného se na prohlídce dozvíte i zajímavé dobové recepty a zavzpomíná se na mnohé tradice, z nichž některé se dodržují do dnešních dní,“ doplňuje Burgertová.
 
Na tu pravou sváteční atmosféru se můžete přijít naladit na procházky, které se konají až do konce roku. V rámci prohlídky se navíc můžete vydat za zlevněné vstupné i na Vyhlídkovou věž Nové radnice či na Slezskoostravský hrad, kde od 1. prosince probíhá výstava betlémů.
 
 
 
Více informací na www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkaze.
 
 
Začátek je vždy na Prokešově náměstí a prohlídka je ukončena poblíž trhů na Masarykově náměstí.
 
 
Doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.
 
 
Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.
 
 
 
V rámci prohlídky obdržíte 50% slevu na vstupné na Vyhlídkovou věž Nové radnice a Slezskoostravský hrad, kde se od 1. prosince koná výstava betlémů. Sleva je platná do 31.12.2023.

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024