pondělí
15. srpna 2022
svátek slaví Hana
Nový zvon z kostela sv. Markéty v Podlažicích
© Soňa KrátkáPožehnání nového unikátního zvonu v podlažickém kostele sv. Markéty

PODLAŽICE: Účastníci nedělní dopolední poutní mše svaté v kostele sv. Markéty v Podlažicích se stali svědky historicky mimořádného okamžiku. Byl zde posvěcen zvon dedikovaný poslednímu rakouskému císaři a českému králi Karlu I. Habsburskému a jeho manželce císařovně Zitě. V letošním roce si připomínáme sto let od předčasného úmrtí panovníka, jež byl roku 2004 pro své výrazné snahy o ukončení 1. světové války a také pro svůj příkladný křesťanský život prohlášen blahoslaveným.

Autor článku: 
Soňa Krátká

Zvonu požehnal děkan ThMgr. Adam Depa. Spodní průměr činí necelých 50 cm a celková hmotnost je 69 kg, vznikl v dílně Petra Rudolfa Manouška. Není bez zajímavosti, že se jedná o první zvon na světě s touto dedikací. Prvotní myšlenka k pořízení nového zvonu vznikla v roce 2021, kdy si v Podlažicích připomínali šestisté výročí vypálení tamního opatství benediktinů a také 300 let od vysvěcení současného kostela, který tvoří výraznou dominantu v krajině. Místo je spojeno se vznikem slavné Ďáblovy bible.

Na projektu se výrazně podílel místní varhaník a kostelník, člen Společenstva dědictví Zemí Koruny České, pan Miroslav Pošvář. V rámci svých časových možností vždy rád provede návštěvníky chrámem. Díky jemu zní často místem rakouská hymna a samozřejmě nejinak tomu bylo i v tento slavnostní den. V neděli 10. července 2022.

Během letošního roku se v kostele odehraje ještě několik koncertů a dalších kulturních akcí, jejichž cílem bude vybrat zbývající díl z celkové sumy. Vyvrcholením bude upevnění zvonu ve věži kostela.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022