Ve dnech 26. – 27. 8. 2008 proběhl v Českém Krumlově Národní sněm regionů soudržnosti na téma „Potenciál kultury a cestovního ruchu pro rozvoj lokalit a regionů". Pořadatelem byl REGIONPARTNER, od kterého dostala redakce časopisu Místní kultura pozvání a žádost, aby přispěla svými zkušenostmi k danému tématu. (Náš příspěvek s názvem "Různé podoby místní kultury a její trendy" najdete v příloze.)
Lokální kultuře se náš časopis věnuje, zřejmě jako jediný v ČR, již osmnáctým rokem. Během této dlouhé doby svobodného "podnikání" v kultuře jsme se snažili zachytit vše podstatné od prvních nesmělých krůčků po dnešní stav.
Přípravu materiálu jsme zahájili velmi zeširoka, ale záhy nám došlo, že prezentovat vše, co se stalo v místní kultuře v posledním období, není možné během 30 minut, které jsme měli k dispozici. Z některých oblastí, které sledujeme, jsme shromáždili z našeho pohledu důležité postřehy. Ty jednotlivě mohou působit jako úplná samozřejmost, ale svůj smysl mají ve svém úhrnu. Je totiž možné lépe si uvědomit, co všechno se odehrává v rámci místních kulturních aktivit, kdo všechno na nich participuje a jakým přínosem jsou nejen pro cestovní ruch, ale také např. pro sebevědomí místních občanů.
Tento text není, a ani nemůže být analytickým materiálem, ale doufám, že z něho vyplývá, k jakému pozitivnímu posunu došlo. Takový pocit já mám na základě velkého množství informací, které do naší redakce docházejí. A nemyslím, že je nutné mít o českou kuluturu obavy ve smyslu jejího zániku, když přežila období zejména od druhé světové války do roku 1989 a několik nejistých let po revoluci.
Jistě, existují legislativní a finanční překážky, problémy jako jsou např. dokonané pokusy o likvidaci některých subjektů a institucí v kultuře, nedostatek prostor a přebytek nekompetentních politiků, ale jsou to v pravém slova smyslu těžkosti dočasné, tedy pomíjivé. Zdroj inicitaivy a nápadů nevysychá a lidé nejsou lhostejní, což dokládají občanské protesty a petice.
Mám pocit, že po roce 1989 svou pozitivní roli sehrává osvěta. Používám toto slovo s vědomím, že působí zastarale a navíc, že bylo v době komunistické zneužito pro politickou agitaci. Původní obsah ale přesně odpovídá tomu, co se v nás i okolo nás už několik let děje.
Ludmila Kučerová
P.S. Pokud máte pocit, že v domentu něco důležitého chybí, nebo máte-li k němu jakékoli připomínky, připojte svůj komentář. Případně nás informujte o tom, jak se daří kultuře v místě vašeho bydliště prostřednictvím ankety: Jaké je kulturní klima vaší obci?
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.