středa
4. října 2023
svátek slaví František
Vizuál Muzejní noci v Muzeu města Ústí nad Labem
© Zdroj: https://www.facebook.com/muzeumusti„Poslední výstřel“ projektu Poklad na stříbrném Labi

ÚSTÍ NAD LABEM: Dva roky práce ústeckých muzejníků na popularizačním projektu Poklad na stříbrném Labi o přírodních hodnotách labského údolí symbolicky uzavře Muzejní noc v pátek 2. června. Její program pro malé i velké návštěvníky se ponese na vlnách „stříbrného Labe“ a chybět nebudou ani náčelník Apačů Vinnetou a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand, zhmotnění v pivních speciálech pivovaru Chříč.

02.06.2023
18:00 - 23:00
Autor článku: 
TZ Muzeum města Ústí nad Labem

Nejviditelnějším výstupem projektu je filmová minisérie vzdělávacích grotesek, která se šíří prostřednictvím kanálu YouTube. „Všech pět dílů s hrdiny z Divokého Západu, hledajících poklad na místech, která svou divokostí a krásou inspirovala Karla Maye, zhlédlo již více než sto tisíc diváků. Takový zájem dalece předčil naše očekávání,“ připouští spoluautor scénáře, historik Muzea města Ústí nad Labem Martin Krsek. Filmy přibližující odlehčenou formou problémy v ekosystémech labského údolí se představí začátkem června i na 25. ročníku přehlídky muzejních filmů MUSAIONfilm 2023 v Uherském Brodě.

Projekt přibližuje fenomén labského údolí také formou výstavy „Poklad na stříbrném Labi“ a na ni navazujícími programy pro školy. „Zvlášť na programy pro první stupeň máme kladné ohlasy. Zúčastnilo se jich již více než dvě stě padesát žáků a kalendář muzejní pedagogiky se rychle plní. S teplejším počasím přibývá i objednávek programů do terénu přímo k řece,“ doplňuje další z řešitelů projektu, botanička ústeckého muzea Ladislava Filipová.

Kromě krátkých filmů a výstavy s bohatým doprovodným programem vydalo Muzeum města Ústí nad Labem ještě terénní deník pro rodiny s dětmi, který přináší malým i velkým turistům nejen základní informace o krajině a přírodě Polabí, ale poskytuje i prostor pro záznam vlastních poznatků, myšlenek i pocitů zažívaných v přírodě. Všechny informace a projektové výstupy jsou dostupné na webových stránkách www.pokladnastribrnemlabi.cz.

Hluboce zaříznuté údolí Labe je nejen neobyčejně malebné, ale také vysoce přírodovědně pestré a hodnotné. Červnové odpolední exkurze ústeckých muzejníků se pokusí tyto krásy zprostředkovat široké veřejnosti. První ústecká historicko-přírodovědná cykloexkurze povede od Masarykových zdymadel do Valtířova. Dále je v nabídce výlet pro rodiny s dětmi od Větruše k Vaňovským vodopádům. A vše završí ornitologická vycházka střekovským nábřežím. Podrobnosti k časům i k trasám exkurzí budou uvedeny v červnovém programu Muzea města Ústí nad Labem, který najdete například na www.muzeumusti.cz, na sociálních sítích nebo v tisku.

Projekt „Poklad na stříbrném Labi“ uspěl v programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“, výzvě Reine Norských fondů. Norské fondy přispívají ke snižování hospodářských a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a posilují bilaterální vztahy mezi Norskem a Českou republikou.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023