sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Z festivalu Animánie
© Libor KočíPorota mezinárodního Festivalu Animánie rozdala Animáničky

PLZEŇ: 18. ročník Festivalu Animánie zakončilo v neděli odpoledne rozdání festivalových cen Animániček dětem a mladým animátorům do 26 let. Festival, který v plzeňském kulturním centru Moving Station začal ve středu 16. 11., navštívily každý den stovky diváků. Festival Animánie je především místem setkání a inspirace pro začínající animátory. Bohatý program doslova nabitý projekcemi, animačními dílnami, workshopy či počítačovými hrami si ale užívala i veřejnost, hlavně rodiny s dětmi.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Děkujeme všem malým i velkým divákům, kteří přišli a vytvořili úžasnou atmosféru. Letos nás potěšily plné sály i dílny. Velký zájem byl o soutěžní projekce – pro začínající animátory je skvělé, když mohou vidět reakce diváků,“ řekla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Špačková.

 

Členové poroty ve složení producent Martin Vandas, střihačka, dlouholetá vedoucí Ateliéru animované tvorby Filmové a televizní fakulty VŠMU v Bratislavě Eva Gubčová a tvůrkyně krátkých filmů Magdalena Hejzlarová zhlédli 159 snímků z 21 zemí. Hlavní festivalové ceny Animáničky udělili ve třech věkových kategoriích následujícím devíti snímkům:

Backrooms, příručka přežití, Michal, Lukáš, Martin, Filip (11. ZŠ Plzeň), CZE

Páté patro, Tereza Burianová, UMPRUM, CZE

Through Rose-Colored Glasses, Franciszka Stańczyk, Legnicka akademia filmow, POL

The Magic Pencil, year 3º G1 students of EB de Fernão de Magalhães School, Associação de Ludotecas do Porto / Anilupa, PRT

Little Black Riding Hood in the Land of Emotions, kolektiv dětí, Estrada Poznańska, POL

Dvě babičky, Anežka Havrdová, ZŠ Kairos, CZE

Homonyma, Alžběta Černohlávková        , Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, CZE

Catastrophe, Mocong Yuan, Royal College of Art, GBR

Potlach, Kristýna Košutová, Střední umělecká škola Ostrava, CZE

 

Cenu dětské poroty získal film Adil; kolektiv 12 dětí, camera-etc, BEL.

Cenu studentské poroty si z Plzně odváží In the Shadows, Nico Isaque Barrett, Chapman University, USA.

Cenu diváků získal na základě hlasování snímek Světla, Jitka Nemikinsová, CZE.

Cenu za nejhranější hru vyhrála hra Money Hunt, Filip Ouda, Gamezone, Aeroškola, CZE.

Cenu Honzy Příhody, na památku dlouholetého ředitele Festivalu Animánie. získal snímek Tasemnice Zdeňka Matěje Kuděje, kolektivu autorů ze ZUŠ Ledeč nad Sázavou, CZE.

 

Festival pořádá spolek Animánie, který se filmovou a audiovizuální výchovou zabývá celoročně. V průběhu roku pořádá workshopy, programy a semináře pro děti, studenty, pedagogy i rodiče.

Děti, které animace na festivalu zaujala, tak mohou pokračovat v některém z kroužků po celý rok.

 

Festival Animánie se uskutečnil díky podpoře města Plzně, Plzeňského kraje, Ministerstva kultury ČR, a dalších partnerů.

 

Další informace najdete na www.festival-animanie.cz, FB a Instagramu.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

OSTRAVA: Během uplynulého víkendu byly v moravskoslezské metropoli zahájeny tradiční vánoční trhy. Konaly se také první dvě komentované prohlídky, na kterých se návštěvníci dozvěděli, jak vypadaly svátky ve staré Ostravě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.11.2023