čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Z festivalu Animánie
© Libor KočíPorota mezinárodního Festivalu Animánie rozdala Animáničky

PLZEŇ: 18. ročník Festivalu Animánie zakončilo v neděli odpoledne rozdání festivalových cen Animániček dětem a mladým animátorům do 26 let. Festival, který v plzeňském kulturním centru Moving Station začal ve středu 16. 11., navštívily každý den stovky diváků. Festival Animánie je především místem setkání a inspirace pro začínající animátory. Bohatý program doslova nabitý projekcemi, animačními dílnami, workshopy či počítačovými hrami si ale užívala i veřejnost, hlavně rodiny s dětmi.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Děkujeme všem malým i velkým divákům, kteří přišli a vytvořili úžasnou atmosféru. Letos nás potěšily plné sály i dílny. Velký zájem byl o soutěžní projekce – pro začínající animátory je skvělé, když mohou vidět reakce diváků,“ řekla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Špačková.

 

Členové poroty ve složení producent Martin Vandas, střihačka, dlouholetá vedoucí Ateliéru animované tvorby Filmové a televizní fakulty VŠMU v Bratislavě Eva Gubčová a tvůrkyně krátkých filmů Magdalena Hejzlarová zhlédli 159 snímků z 21 zemí. Hlavní festivalové ceny Animáničky udělili ve třech věkových kategoriích následujícím devíti snímkům:

Backrooms, příručka přežití, Michal, Lukáš, Martin, Filip (11. ZŠ Plzeň), CZE

Páté patro, Tereza Burianová, UMPRUM, CZE

Through Rose-Colored Glasses, Franciszka Stańczyk, Legnicka akademia filmow, POL

The Magic Pencil, year 3º G1 students of EB de Fernão de Magalhães School, Associação de Ludotecas do Porto / Anilupa, PRT

Little Black Riding Hood in the Land of Emotions, kolektiv dětí, Estrada Poznańska, POL

Dvě babičky, Anežka Havrdová, ZŠ Kairos, CZE

Homonyma, Alžběta Černohlávková        , Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, CZE

Catastrophe, Mocong Yuan, Royal College of Art, GBR

Potlach, Kristýna Košutová, Střední umělecká škola Ostrava, CZE

 

Cenu dětské poroty získal film Adil; kolektiv 12 dětí, camera-etc, BEL.

Cenu studentské poroty si z Plzně odváží In the Shadows, Nico Isaque Barrett, Chapman University, USA.

Cenu diváků získal na základě hlasování snímek Světla, Jitka Nemikinsová, CZE.

Cenu za nejhranější hru vyhrála hra Money Hunt, Filip Ouda, Gamezone, Aeroškola, CZE.

Cenu Honzy Příhody, na památku dlouholetého ředitele Festivalu Animánie. získal snímek Tasemnice Zdeňka Matěje Kuděje, kolektivu autorů ze ZUŠ Ledeč nad Sázavou, CZE.

 

Festival pořádá spolek Animánie, který se filmovou a audiovizuální výchovou zabývá celoročně. V průběhu roku pořádá workshopy, programy a semináře pro děti, studenty, pedagogy i rodiče.

Děti, které animace na festivalu zaujala, tak mohou pokračovat v některém z kroužků po celý rok.

 

Festival Animánie se uskutečnil díky podpoře města Plzně, Plzeňského kraje, Ministerstva kultury ČR, a dalších partnerů.

 

Další informace najdete na www.festival-animanie.cz, FB a Instagramu.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024