čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Z festivalu Animánie
© Libor KočíPorota mezinárodního Festivalu Animánie rozdala Animáničky

PLZEŇ: 18. ročník Festivalu Animánie zakončilo v neděli odpoledne rozdání festivalových cen Animániček dětem a mladým animátorům do 26 let. Festival, který v plzeňském kulturním centru Moving Station začal ve středu 16. 11., navštívily každý den stovky diváků. Festival Animánie je především místem setkání a inspirace pro začínající animátory. Bohatý program doslova nabitý projekcemi, animačními dílnami, workshopy či počítačovými hrami si ale užívala i veřejnost, hlavně rodiny s dětmi.

Autor článku: 
Daniela Vítová

„Děkujeme všem malým i velkým divákům, kteří přišli a vytvořili úžasnou atmosféru. Letos nás potěšily plné sály i dílny. Velký zájem byl o soutěžní projekce – pro začínající animátory je skvělé, když mohou vidět reakce diváků,“ řekla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Špačková.

 

Členové poroty ve složení producent Martin Vandas, střihačka, dlouholetá vedoucí Ateliéru animované tvorby Filmové a televizní fakulty VŠMU v Bratislavě Eva Gubčová a tvůrkyně krátkých filmů Magdalena Hejzlarová zhlédli 159 snímků z 21 zemí. Hlavní festivalové ceny Animáničky udělili ve třech věkových kategoriích následujícím devíti snímkům:

Backrooms, příručka přežití, Michal, Lukáš, Martin, Filip (11. ZŠ Plzeň), CZE

Páté patro, Tereza Burianová, UMPRUM, CZE

Through Rose-Colored Glasses, Franciszka Stańczyk, Legnicka akademia filmow, POL

The Magic Pencil, year 3º G1 students of EB de Fernão de Magalhães School, Associação de Ludotecas do Porto / Anilupa, PRT

Little Black Riding Hood in the Land of Emotions, kolektiv dětí, Estrada Poznańska, POL

Dvě babičky, Anežka Havrdová, ZŠ Kairos, CZE

Homonyma, Alžběta Černohlávková        , Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, CZE

Catastrophe, Mocong Yuan, Royal College of Art, GBR

Potlach, Kristýna Košutová, Střední umělecká škola Ostrava, CZE

 

Cenu dětské poroty získal film Adil; kolektiv 12 dětí, camera-etc, BEL.

Cenu studentské poroty si z Plzně odváží In the Shadows, Nico Isaque Barrett, Chapman University, USA.

Cenu diváků získal na základě hlasování snímek Světla, Jitka Nemikinsová, CZE.

Cenu za nejhranější hru vyhrála hra Money Hunt, Filip Ouda, Gamezone, Aeroškola, CZE.

Cenu Honzy Příhody, na památku dlouholetého ředitele Festivalu Animánie. získal snímek Tasemnice Zdeňka Matěje Kuděje, kolektivu autorů ze ZUŠ Ledeč nad Sázavou, CZE.

 

Festival pořádá spolek Animánie, který se filmovou a audiovizuální výchovou zabývá celoročně. V průběhu roku pořádá workshopy, programy a semináře pro děti, studenty, pedagogy i rodiče.

Děti, které animace na festivalu zaujala, tak mohou pokračovat v některém z kroužků po celý rok.

 

Festival Animánie se uskutečnil díky podpoře města Plzně, Plzeňského kraje, Ministerstva kultury ČR, a dalších partnerů.

 

Další informace najdete na www.festival-animanie.cz, FB a Instagramu.

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024