sobota
18. ledna 2025
svátek slaví Vladislav



Porota, která rozhodne o Evropském hlavním městě v ČR, je jmenovaná

Titul Evropské hlavní město kultury ponesou v roce  2015 dvě města - jedno české a jedno belgické, přičemž o belgickém nositeli titulu je již rozhodnuto.  Bude ním valonské město Mons, které bylo jediným kandidátem tamní soutěže. V České republice se do soutěže přihlásila města tři - Hradec Králové, Ostrava a Plzeň, proto u nás bude probíhat řádné dvoukolové výběrové řízení. Složení poroty, která rozhodne o Evropském hlavím městě kultury v ČR v roce 2015 zveřejnilo Ministerstvo kultury ČR dnes.

 

Ze třinácti členné poroty je sedm jmenováno evropskými institucemi a šest ministrem kultury ČR. Jejich jména nesmí být, v souladu s pravidly Evropské komise, zveřejněna dříve než týden před konáním prvního kola soutěže, a to zejména ve snaze ubránit se možnému ovlivňování jednotlivých členů poroty.

Členové panelu porotců jmenováni evropskými institucemi:

Sir Robert Scott (jmenován Evropskou komisí),

ředitel projektu Liverpool 2008 Manfred Gaulhofer (jmenován Evropskou komisí),

generální ředitel projektu Graz 2003 Danuta Glondys (jmenována Evropským parlamentem), ředitelka sdružení Villa Decius Andreas Wiesand (jmenován Evropským parlamentem), konzultant a odborník pro oblast kulturní politiky Mary Mc Carthy (jmenována Radou EU), zástupkyně ředitele projektu Cork 2005 Maria Michailidou (jmenována Radou EU),

bývalá generální ředitelka sekce kulturního rozvoje na Ministerstvu kultury v Řecku Jyrki Johannes Myllyvirta (jmenován Výborem regionů), zástupce Komise pro kulturu a vzdělávání při Výboru regionů

Členové panelu porotců jmenováni ministrem kultury ČR:

Jaroslav Kořán, scenárista, fotograf, překladatel z angličtiny

PhDr. Eliška Fučíková, historička umění

Olga Poivre d´Arvor, bývalá ředitelka Francouzského institutu

Ing. Pavla Petrová, ředitelka Divadelního ústavu Praha

Ing. Roman Bělor, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro

PhDr. Michal Lukeš, Ph.D., ředitel Národního muzea Praha

 

Členové výběrového panelu musejí být nezávislí odborníci, kteří nestojí v konfliktu zájmů ve vztahu k městům, jež zareagují na výzvu k předložení přihlášek, a zároveň musí mít bohaté odborné znalosti i zkušenosti z kulturního sektoru, s kulturním rozvojem měst nebo s organizací samotného projektu Evropské hlavní město kultury.

Panel se v Praze poprvé sejde 7. - 8. 12. 2009, aby se seznámil s přihláškami a vyslechl prezentaci každého ze tří kandidátských měst.

Na základě získaných informací vybere města postupující do dalšího kola. Počet postupujících měst je zcela v rukou porotců; postoupit mohou všechna tři města, výběr dvou z nich, nebo také jen jeden kandidát. Výběr zveřejní na svých webových stránkách Ministerstvo kultury ČR po ukončení prvního zasedání panelu, tj. 8. 12. 2009 v 17:00.

Mezi prvním a druhým kolem soutěže budou mít města prostor k doplnění přihlášek v souladu s doporučeními panelu porotců a k podrobnějšímu rozpracování projektů. Na jaře 2010 delegace složena z členů panelu, zástupců Evropské komise a Ministerstva kultury navštíví města, která postoupila do užšího výběru, aby osobně zhodnotila jejich potenciál stát se Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Prestižní titul Evropské hlavní město kultury v minulosti obdržela města jako Florencie, Amsterodam, Dublin, Madrid, Stockholm, Brusel, Graz nebo Stavanger.

Poprvé byl titul udělen již v roce 1985 řeckým Aténám. V roce 2000 se titulem pyšnila i Praha. V příštím roce bude Evropským hlavním městem rakouský Linz a litevský Vilnius.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025