PRAHA: V průběhu příprav publikace Malované opony českých divadel stojí její autoři před několika záhadami, které se jim dosud nedodařilo rozluštit. Obrací se proto prostřednictvím webových stránek Místní kultury na veřejnost s prosbou o pomoc. Ve dvou případech potřebují zjistit alespoň základní informace o existujících oponách, v jednom mají k dispozici údaje, ale bohužel není známo, zda opona existuje, a kde se případně nachází.
Záhada 1
Opona, na níž je vyobrazena smutná alegorie Bílé hory (Lev na soklu s nápisem 1620, trpící sedlák v kroji), je uložena v depozitáři Národního muzea. Není znám malíř, neví se, pro který soubor si ji objednal, ani obec, kde vznikla.
Neznáte alespoň místo, nebo dokonce soubor, který ji užíval?
Záhada 2
Vladimír Županský, významný český malíř, namaloval v prvních letech 20. století pro novostavbu Divadla na Vinohradech půvabnou oponu, o níž dobový záznam praví: "Jemná barvitost, kresba prociselovaná, připomínající japanské umění, k němuž poukazuje také arrangement čili komposice jeho dekorací, dodávají oponě Županského delikatessy a zvláštního křehkého kouzla."
Opona byla při přestavbě divadla pro potřeby Divadla čs. armády v padesátých letech odstraněna a údajně uložena v neurčeném muzeu. Po rozměrném významném díle se však slehla země.
Pomozte hledat stopu po významném uměleckém díle!
Záhada 3
V depozitáři Národního muzea je uložena opona s motivy neznámé vesnice, neznámého původu a od neznámého autora.
Pozná někdo z vás vyobrazenou obec?
Všechny fotografie se po kliknutí zvětší.
Na informace se těší Jiří Valenta:
valenta@nipos-mk.cz
mobil: 728 305 839
Foto 1 a 3: Ivo Mičkal 602 404 513,
e-mail: mickal.ivo@iol.cz
Foto 2: Databáze českého amatérského divadla, NIPOS
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.