ČESKÉ BUDĚJOVICE: V Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích (Lidická 1) se ve středu 1. března 2023 od 17 hod. uskuteční slavnostní vernisáž putovní výstavy portrétních fotografií Osudy Romů za druhé světové války. Fotografie představují silné osudy romských přeživších, kteří žijí na území České republiky, a kteří se stali oběťmi rasového pronásledování během 2. světové války. Portréty nafotila fotografka Jana Stachová a výstavu bude možné zdarma zhlédnout až do 26. dubna 2023.
Před vernisáží 1. března 2023 se od 10 hod. v audio sále (1. patro) knihovny uskuteční doprovodná přednáška Mgr. Michala Schustra na téma: Dějiny Romů a jejich pronásledování během 2. světové války. Budete mít možnost blíže se seznámit s dějinami Romů v meziválečném Československu, a především s jejich tragickým osudem za druhé světové války.
Vstup na přednášku i vernisáž je zdarma a registrace není nutná.
Zahájení výstavy se společně se zástupci obecně prospěšné společnosti Živá paměť zúčastní i fotografka Jana Stachová.
Výstava je přístupná zdarma od 1. 3. – 26. 4. 2023, otevřeno po – pá 8.30 – 19.00, so 9.00 – 12.00, ne zavřeno.
Výstavu připravila obecně prospěšná společnost Živá paměť s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Nadačního fondu obětem nacismu. Vznik výstavy podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Obecně prospěšná společnost Živá paměť byla založena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v prosinci roku 2003 s cílem:
● pečovat o společný odkaz osob pronásledovaných totalitními režimy a rozvíjet s tím související informační, vzdělávací a dokumentační činnost,
● poskytovat poradenské a asistenční služby osobám pronásledovaným totalitními režimy, zejména nacionálním socialismem,
● zprostředkovat dialog mezi mladou generací a posledními žijícími svědky nacistického pronásledování.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.