UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Šedesát let existence Galerie Slováckého muzea v barokní budově bývalé vojenské zbrojnice je příležitostí k oslavě. A jak jinak než novými výstavami, „V sálech prvního patra poprvé veřejnosti představujeme výběr z tvorby vynikajícího malíře Lubomíra Typlta, originálního malíře i textaře, jehož tvorba se vymyká všemu, co je v Česku k vidění a slyšení. Dále naši návštěvníci uvidí výběr z přírůstků galerie za posledních 10 let,“ avizuje Milada Frolcová, kurátorka Galerie Slováckého muzea a výstavy Přírůstky 2012–2022, která je umístěna do přízemního sálu, a dodává: „Vzhledem k již tři roky trvající pandemii mnoho lidí ani nevidělo novou stálou expozici, proto věřím, že je to pro veřejnost ve správný čas a že budou moci tak zaměřit svou pozornost i na kulturnější rozměr našich všedních dnů.“
Výstava Přírůstky 2012–2022 dokumentuje velmi důležitou, a přitom ne příliš zveřejňovanou, součást činnosti instituce, kterou je práce se sbírkami a péče o ně. Od počátků vzniku Slováckého muzea v roce 1914 byl součástí sbírkového fondu také materiál uměleckého charakteru. „S postupným nárůstem konvolutu umění a rekonstrukcí budovy bývalé vojenské zbrojnice v Otakarově ulici 103 (1958–1962) začalo období systematického rozšiřování výtvarného fondu. Nákupní aktivity nově vzniklé Galerie SM se soustřeďovaly hlavně na regionální tvorbu autorů několika generací minulých i současných významných umělců, a na vybraná díla výtvarníků, kteří regionem prošli, tvořili zde a současně patří k výrazným osobnostem českého výtvarného umění, a také na díla významných bývalých žáků uherskohradišťské „umprumky“,“ popisuje Frolcová škálu tvůrčí rozmanitosti, na kterou se můžete těšit.
Za více než sto let své existence se sbírka rozrostla do bohatého souboru dosahujícího 7607 kusů sbírkových předmětů. Od roku 2012 do roku 2022 přibylo do sbírkového fondu umění 225 kusů sbírkových předmětů, z nichž 34 artefaktů bylo zakoupeno a 191 kusů tvoří díla, která byla muzeu darována. „V novodobých přírůstcích najdeme artefakty od významných českých a moravských umělců např. A. Frolky, F. Hodonského, T. Měšťánka, J. Mžyka, O. Olivy, E. Ovčáčka, M. Švabinského, I. Theimera, Z. Tománka, I. Vaculkové, V. Vašíčka a mnoho dalších, které region Slovácko různorodě ovlivnil při své tvorbě,“ uzavírá Frolcová.
Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště. Výstavy potrvají do 5. června 2022.
www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.