PLZEŇ: Tématem letošní podzimní přednáškové a diskusní série „Utváření města“, kterou připravil spolek Pěstuj prostor ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, byly historické okolnosti, kulturní podmínky a významné osobnosti spjaté s utvářením měst a nastupující moderní architekturou. Po exkurzech přibližujících vznik moderního Hradce Králové, Zlína a Brna se v posledním díle vracíme „domů“. Přednášku „Urbanistický a architektonický vývoj Plzně od počátku devatenáctého století do poloviny století dvacátého“ pronesou ve středu 18. prosince od 18 hodin v přednáškovém sále Semlerovy rezidence na Klatovské třídě v Plzni Mgr. Tomáš Bernhardt, historik a kurátor Západočeského muzea v Plzni a Ing. arch. Petr Domanický, historik architektury a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Pzni.
Urbanistický vývoj Plzně prošel v během 19. století i v prvních dekádách 20. století zásadními proměnami, které výrazně ovlivnily podobu města. Historik Tomáš Bernhardt připomene osobnost purkmistra Martina Kopeckého, který se v druhé čtvrtině 19. století zasloužil o modernizaci Plzně a položil základy jejího průmyslového rozmachu. Industriální rozvoj následně podpořilo i přivedení železniční dráhy do Plzně v roce 1862, která napojila město na důležité obchodní trasy. Architekt Petr Domanický poté naváže urbanistickými změnami města ve 20. století, kdy se Plzeň rozšiřovala o přilehlé obce a vznikala tzv. Velká Plzeň (1924). Tento krok umožnil plánovitý rozvoj a modernizaci města po vzoru evropských metropolí. Kromě stoletého výročí rozšíření města připomene Petr Domanický rovněž zásadní úlohu městského stavebního úřadu, jehož od jehož založení letos uplynulo 150 let.
Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.
FB událost: bit.ly/utvarenimesta4
Přednáškovou a diskusní sérii „Utváření města“ připravil spolek Pěstuj prostor ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Státního fondu kultury ČR a Nadace české architektury.
Mgr. Tomáš Bernhardt je historik, národopisec, publicista a spoluautor knih o Plzni, absolvent studia historie a archeologie na Karlově univerzitě. V současné době působí jako kurátor národopisných sbírek Západočeského muzea v Plzni.
Ing. arch. Petr Domanický vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 1997 pracoval na plzeňském pracovišti dnešního Národního památkového ústavu, kde se podílel na koncepci oprav památek v Plzni a dalších místech regionu. Od roku 2009 působí v Západočeské galerii v Plzni jako kurátor nově založené podsbírky architektury, kterou buduje. Publikační a výstavní činnost zaměřuje na architekturu 19. a 20. století v regionu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.