pátek
1. listopadu 2024
svátek slaví Felix
Vladimir 518: Architektura 58–89
© Zdroj: pestujprostor.plzne.cz



Podzimní cyklus o poválečné architektuře v Plzni i mimo ni vyvrcholí přednáškou Vladimira 518

PLZEŇ: Závěrečný díl série o architektuře let 1948–1989, kterou připravil plzeňský spolek Pěstuj prostor, se uskuteční v pátek 16. prosince od 17:30 hodin v Šafránkově pavilonu LF UK v Plzni. Pozvání přijal rapper, vizuální umělec a znalec architektury Vladimir 518, který se v přednášce zaměří na československou „architekturu 58–89“. Té coby editor věnoval stejnojmennou dvousvazkovou publikaci, která vyšla v letošním roce.

16.12.2022
17:30 - 19:30
Autor článku: 
Lucie Pechmanová

Sám Vladimir 518 přiznává, že jeho cesta k hlubokému porozumění pro architekturu předrevolučních desetiletí začínala nelibostí. Když ale začal pátrat po odpovědích na otázky, které sám sobě kladl („Jak tohle mohli postavit?“), postupně odhaloval nejrůznější souvislosti a jeho původní postoj se změnil v nadšení. Jeho názorový obrat a oddanost věci vyústily až do snahy o narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou let 1958–1989. O monumentální (dvoj)knize, na které více než deset let spolupracoval s třiceti odborníky, historičkami a historiky architektury, říká, že „představuje pokus předat lidem optiku, kterou se na to díváme“. Kromě knihy chystá Vladimir 518 v rámci tohoto svého projektu i televizní seriál a celovečerní film.

Během přednášky v Plzni bude Vladimir hovořit nejen o nejzajímavějších osobnostech, ale představí i další tvůrce, stejně jako donedávna zapomenutá či nedoceněná díla tohoto období,“ uvádí dramaturg série Petr Klíma z pořádajícího spolku.

Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

Přednáškový a diskusní cyklus se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Nadace české architektury a Státního fondu kultury ČR.

FB událost: bit.ly/plzenpovalecna4

Vladimir 518 je jeden z nejdéle působících rapperů na české hiphopové scéně. Vystupuje jak se skupinou Peneři strýčka Homeboye (PSH), tak samostatně. Jako vizuální umělec se věnuje také tvorbě komiksů, knih a ilustrací, založil label a nakladatelství BiggBoss. Vytváří scénografie pro experimentální divadelní skupinu TOW. Je spoluautorem knižní série Kmeny, které mapují současné i bývalé městské subkultury. Spolupracoval též na převedení první knihy z této série do dokumentárního televizního seriálu pro Českou televizi.

pestujprostor.plzne.cz
pam.plzne.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024