pátek
22. listopadu 2024
svátek slaví Cecílie
Plakát veletrhu
© Zdroj: https://iantique.cz/



Podzimní ANTIQUE se navrací spolu s trendy

PRAHA: Stejně jako stále inspirativní a navracející se umělecké trendy z minulosti přichází na podzim v plné síle již 51. Veletrh starožitností ANTIQUE, který se bude konat 21.-24.11. 2024 v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze. Návštěvníci se mohou opět těšit na přehlídku těch nejlepších obchodů se starožitnostmi z Čech a Moravy. Organizující Asociace starožitníků se zaměří na téma: Umělecké trendy a jejich návraty a v tomto duchu se ponese celý veletrh. Prostory Novoměstské radnice se zaplní předměty, které dělaly parádu již v době svého vzniku a jsou inspirací dodnes.

od 21.11.2024 do 24.11.2024
Autor článku: 
Sofie Šustková

„Nikoho asi nepřekvapí informace, že se v dějinách umění vracejí či rozvíjejí dříve známé styly,“ uvádí prezident AS, Ing. Jan Neumann. „Například vykopávky po roce 1738 v Herkulaneu a v Pompejích vyvolaly nadšený zájem o antiku a první klasicistní návrháři byli inspirováni objevenými nástěnnými malbami a barevnými schématy. Na to pak navázali designéři pohánění napoleonskými imperiálními tendencemi a zrodil se klasicismus, který přijal jednodušší elegantnější vzhled a z vlnitých forem se staly lineární. Později, v průběhu 19. století se designéři a umělci otočili zády k vlastnímu době a začali zkoumat styly dřívějších věků, zejména středověku a na svět se dostaly historizující a silně dekorativní slohy jako novogotika, neorenesance a neorokoko. Je velmi zajímavé tyto vlivy odhalovat a sledovat. To samé se událo i ve 20. století v tak populárním art decu. Mnozí návrháři, např. Paul Follot, v rané fázi využili pro svou práci francouzský nábytek z 18. století, z něhož odstranili veškeré spirály a voluty a vytvořili jednodušší vzhled. Tím se skrze klasicismus či neoklasicismus dostal opět na výsluní vliv antiky. Když pak nastoupila exotická dřeva, jemný lak a slonovina, kombinací neoklasicisního stylu s neobvyklými materiály a africkými vlivy, vznikl zcela nový sloh art deco,“ dodává.

Podzimní veletrh každoročně bývá krásným předznamenáním adventu a je ideální příležitostí pořídit vánoční dárky s výhodou koncentrace všech zásadních obchodů do jednoho prostoru. Vystavovatelé sebou zpravidla přivážejí to nejlepší zboží a veletrh se tak stává výkladní skříní současných trendů.

„Na veletrhu je skutečně velká koncentrace kvalitního zboží, což vytváří konkurenci, která je výhodná právě pro nakupující,”  poznamenává viceprezidentka AS, Ing. Simona Šustková. „Mnoho lidí sem přichází i proto, aby se inspirovali, pobavili či zjistili, jak se v současné době pohybují ceny. Mám zkušenost, že si pak často i nakoupí. Starožitnosti nejsou jen bohatě vyřezávané kousky nábytku z 19. století, nebo krajinky ze stejné doby, ale i soudobě působící kousky ve stylu art deca či kubismu, vypadající díky použitým materiálům luxusně. Tyto věci lze snadno zakomponovat do minimalistického současného interiéru. To platí i o skle či porcelánu. Občas některé zlatnicky skvěle zpracované biedermeierovské šperky z 19. století připomínající kubistické návrhy a art decové kousky působí doslova moderně, jsou nositelné pro každou ženu,“ zakončuje.

Prodejní výstava je jedinečnou příležitostí zhodnotit stav a trendy současného trhu, případně doplnit sbírky, vhodně investovat či doladit interiér. Asociace starožitníků již tradičně nabídne služby poradny, kde zájemcům odborníci bezplatně posoudí a odhadnou cenu jejich starožitností.

Asociace starožitníků

Sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát majitelé galerií, antikvariátů a aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Usiluje o odborný rozvoj sběratelství a podnikání v oblasti starožitností. Provozuje Rudolfinskou akademii, rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT, která poskytuje vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.

https://iantique.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.11.2024

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024