PRAHA: Stejně jako stále inspirativní a navracející se umělecké trendy z minulosti přichází na podzim v plné síle již 51. Veletrh starožitností ANTIQUE, který se bude konat 21.-24.11. 2024 v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze. Návštěvníci se mohou opět těšit na přehlídku těch nejlepších obchodů se starožitnostmi z Čech a Moravy. Organizující Asociace starožitníků se zaměří na téma: Umělecké trendy a jejich návraty a v tomto duchu se ponese celý veletrh. Prostory Novoměstské radnice se zaplní předměty, které dělaly parádu již v době svého vzniku a jsou inspirací dodnes.
„Nikoho asi nepřekvapí informace, že se v dějinách umění vracejí či rozvíjejí dříve známé styly,“ uvádí prezident AS, Ing. Jan Neumann. „Například vykopávky po roce 1738 v Herkulaneu a v Pompejích vyvolaly nadšený zájem o antiku a první klasicistní návrháři byli inspirováni objevenými nástěnnými malbami a barevnými schématy. Na to pak navázali designéři pohánění napoleonskými imperiálními tendencemi a zrodil se klasicismus, který přijal jednodušší elegantnější vzhled a z vlnitých forem se staly lineární. Později, v průběhu 19. století se designéři a umělci otočili zády k vlastnímu době a začali zkoumat styly dřívějších věků, zejména středověku a na svět se dostaly historizující a silně dekorativní slohy jako novogotika, neorenesance a neorokoko. Je velmi zajímavé tyto vlivy odhalovat a sledovat. To samé se událo i ve 20. století v tak populárním art decu. Mnozí návrháři, např. Paul Follot, v rané fázi využili pro svou práci francouzský nábytek z 18. století, z něhož odstranili veškeré spirály a voluty a vytvořili jednodušší vzhled. Tím se skrze klasicismus či neoklasicismus dostal opět na výsluní vliv antiky. Když pak nastoupila exotická dřeva, jemný lak a slonovina, kombinací neoklasicisního stylu s neobvyklými materiály a africkými vlivy, vznikl zcela nový sloh art deco,“ dodává.
Podzimní veletrh každoročně bývá krásným předznamenáním adventu a je ideální příležitostí pořídit vánoční dárky s výhodou koncentrace všech zásadních obchodů do jednoho prostoru. Vystavovatelé sebou zpravidla přivážejí to nejlepší zboží a veletrh se tak stává výkladní skříní současných trendů.
„Na veletrhu je skutečně velká koncentrace kvalitního zboží, což vytváří konkurenci, která je výhodná právě pro nakupující,” poznamenává viceprezidentka AS, Ing. Simona Šustková. „Mnoho lidí sem přichází i proto, aby se inspirovali, pobavili či zjistili, jak se v současné době pohybují ceny. Mám zkušenost, že si pak často i nakoupí. Starožitnosti nejsou jen bohatě vyřezávané kousky nábytku z 19. století, nebo krajinky ze stejné doby, ale i soudobě působící kousky ve stylu art deca či kubismu, vypadající díky použitým materiálům luxusně. Tyto věci lze snadno zakomponovat do minimalistického současného interiéru. To platí i o skle či porcelánu. Občas některé zlatnicky skvěle zpracované biedermeierovské šperky z 19. století připomínající kubistické návrhy a art decové kousky působí doslova moderně, jsou nositelné pro každou ženu,“ zakončuje.
Prodejní výstava je jedinečnou příležitostí zhodnotit stav a trendy současného trhu, případně doplnit sbírky, vhodně investovat či doladit interiér. Asociace starožitníků již tradičně nabídne služby poradny, kde zájemcům odborníci bezplatně posoudí a odhadnou cenu jejich starožitností.
Asociace starožitníků
Sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát majitelé galerií, antikvariátů a aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Usiluje o odborný rozvoj sběratelství a podnikání v oblasti starožitností. Provozuje Rudolfinskou akademii, rekvalifikační kurz s akreditací MŠMT, která poskytuje vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.