pátek
17. ledna 2025
svátek slaví Drahoslav
Slunovraty Petra Nikla
© Tomáš Škoda



Podzim s ČT art ve znamení první republiky, české detektivky i významných osobností

ČR: Týdnem dárků zahájil ČT art od čtvrtka 1. září oslavy devátých narozenin. Hned první den nabídl divákům přímý přenos hudební inscenace Špinarka z ostravského Divadla Petra Bezruče. Dárky bude ČT art rozbalovat až do neděle 11. září, a to v podobě koncertů, záznamů divadelních představení či premiér světovými cenami ověnčených filmů. Na podzim pak uvede kulturní stanice v premiéře mimo jiné šestidílný výlet do Životního stylu první republiky, dokument Toyen, baronka surrealismu známé režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové či cyklus Česká detektivka, jehož průvodcem bude Ondřej Vetchý.

Autor článku: 
Karolína Blinková

„Když v ostravském Divadle Petra Bezruče odezní ve čtvrtek v přímém přenosu inscenace Špinarka, uzavře ČT art symbolicky devět let své existence a vstoupí do jubilejní desáté sezóny. Přímé přenosy jsou vždy autentickou ozdobou vysílání, jen v loňském roce jich bylo přes šedesát a samotný start letošního podzimu jimi také rozhodně nešetří,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a doplňuje: „Kromě Špinarky odvysíláme v září unikátní koncert na hladině Vltavy, naši diváci budou na dálku přítomni na zahajovacím koncertu Dvořákovy Prahy a živě si mohou užít třeba zahájení festivalu Zlatá Praha, na kterém své písně i hosty představí Dagmar Pecková. Nenecháme si ujít ani zahajovací koncert sezóny České filharmonie.“

Výlety do historie hudby, detektivek i první republiky

Po úspěšném létě, kdy kulturní stanice v červenci zaznamenala nejsledovanější měsíc ve své historii, přinese nová sezóna hned tři premiérové cykly. Na oblíbený pořad s Mirem Žbirkou naváže Doupě hitů s hosty Michalem Prokopem, Petrem Fialou s Mňágou a Žďorp či Ivanem Hlasem. A Česká detektivka, s průvodcem Ondřejem Vetchým, představí historii čtenářsky oblíbeného žánru, kterému se tuzemští spisovatelé věnují už bezmála sto let. Životní styl první republiky připomene meziválečné období spojené s elegancí, noblesou a elementární slušností, jak říká průvodce pořadem Jan Jiráň. „Vždyť i na fotbal chodili pánové ve vyžehleném obleku s kloboukem na hlavě. Hráči soupeře bývali saláti a žabaři, soudce mrkev, a tak se jim nemuselo vyhrožovat lynčem. Škoda, že už se asi nikdy nevrátí respekt ke konkurenci a k jinému názoru. A nejen na fotbalové stadiony.“

Umělci známí i dobře skrytí

V programu nebudou chybět tradičně ani solitérní dokumenty. Architekt, který si plní své sny je podtitul portrétu Petra Koláře, autora realizací oceněného rezortu na Maledivách nebo národního Olympijského domu v Pchjongčchangu. Tvůrčí tandem Marek Najbrt – Pavel Klusák si po dvojici Vodňanský – Skoumal posvítil na další hudebníky v dokumentu Burian vs. Dědeček. Slunovraty Petra Nikla představí širokou paletu dovedností jednoho ze zakladatelů skupiny Tvrdohlaví a držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1995. „Pracovali jsme metodou inscenovaných situací pro statickou kameru. V průběhu jednoho roku jsme měli na film deset natáčecích dnů. Ve filmu je deset kapitol. Za jeden den jsme natočili jednu kapitolu, která se musela vejít do pěti minut,“ vysvětluje Petr Nikl. ČT art uvede v premiéře snímky o malířce Toyen i architektu Adolfu Loosovi. Doyenovi české moderní hudby je věnován film Dobře skrytý Jan Klusák. Od Žertu k Bezvýznamnosti mapuje dílo Milana Kundery včetně života v Brně nebo návštěvy univerzity v Rennes, která ho zavedla do Francie.

 

Novinky webu ČT art

Nový obsah naleznou na podzim také návštěvníci webu ctart.cz, kam se svou osmidílnou sérií Vetřelci a predátoři zamíří Pavel Karous, sochař a pedagog, který se tentokrát věnuje nešvarům současného umění ve veřejném prostoru. Svůj podcast o šesti významných osobnostech z historie České televize chystá dvojice ze střediska Péče o archivní pořady Jakub Adamus a Jakub Hošek. Místo činu: Kavčí hory představí v jednotlivých epizodách na více než půlhodinové ploše například Kamilu Moučkovou, Jindřicha Fairaizla nebo Miloše Frýbu a zábavnou formou zpřístupní posluchačům pozoruhodný archiv ČT a ukážou tak sebereflexi veřejnoprávní televizní instituce.

 

.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025