DOBRUŠKA: Když dvěma koncerty pro všechny dárce vrcholilo 7. listopadu 2015 roční úsilí skupiny nadšenců o záchranu varhan v Husově sboru v Dobrušce, cítili její členové obrovskou úlevu a také zadostiučinění. Nejlepší odměnou pro lidi, kteří jakkoliv pomohli, byly tóny vydávané po desítkách let královským nástrojem na kůru tohoto kostela. Úspěch akce, a zejména rychlost, s jakou proběhla, vzbudil zájem v regionu a stal se příkladem pro ostatní. Zároveň ale utvrdil varhaníka Pavla Svobodu, který jako umělecký ředitel Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka záchranu dobrušského nástroje inicioval, v přesvědčení, že je nutné dát podobným aktivitám oficiální rámec. Proto ještě před koncem roku 2015 vznikl spolek, zaměřený na veřejně prospěšnou činnost v oblasti podpory varhanní kultury v České republice.
O důvodech vzniku spolku Pavel Svoboda řekl: "Náš tým fungoval neorganizovaně a neformálně už delší dobu. Stav historických varhan je často alarmující, vlastníci a odpovědní lidé obvykle nemají dostatek informací, někdy ani nevědí, že se peníze na opravy a restaurování dají sehnat i jinde než v jejich obci nebo městě. Důsledkem jsou někdy neprofesionální zásahy do cenných nástrojů. Některé nástroje se nechávají ´sežrat´ červotočem. Bohužel, mnoho nástrojů se nedožije poloviny tohoto století, a proto je nutné okamžitě něco udělat a dohnat ten 60 až 70 let dlouhý deficit, který máme vůči západním zemím."
Spolek dostal dostatečně vypovídající název PROVARHANY a jeho činnost se nesoustředí jen na záchranu nástrojů, bude mnohem širší. "Prioritou jsou lokální aktivity za účelem zvýšení zájmu nejen vlastníků a veřejnosti, ale také státní správy. Představitelé měst nebo páni faráři často netuší, jaký skvost tady mají a jak se tím dá zatraktivnit město či konkrétní prostor. Chtěli bychom dělat i edukativní projekty, výlety, besedy a podobné akce," vysvětluje varhaník a předseda spolku.
Značnou výhodou Pavla Svobody je, vedle velkého množství elánu a energie, kterými disponuje, také znalost prostředí u nás i v zahraničí, což mu na jedné straně dává možnost srovnání, na straně druhé ho ale v tom nejlepším smyslu slova "provokuje" leccos změnit: "Často jezdím do Německa, Rakouska nebo Francie a závidím ty upravené vesničky, silnice tam obvykle nejsou děravé apod. S porovnáním našich a jejich varhan a péčí o ně je to velmi podobné, spíš jsme na tom mnohem hůř, než se silnicemi. Problém je, že většinou nemáme placená místa ředitelů kůrů, chybí odborníci a profesionální dohled. Není to tak naštěstí všude, ale s tímto stavem se nelze spokojit."
Spolek PROVARHANY se tedy vyprofiloval zcela jasně. Pro letošní rok má před sebou několik již rozpracovaných projektů s rozdílnou mírou zapojení. Vloni byla zahájena celková oprava varhan postavených roku 1872 dílnou rychnovského varhanáře Amanda Hanische v kostele sv. Prokopa v Přepychách a tady členové spolku pomohli s rozjezdem celé akce (zajištěním odborného posudku varhanáře i doporučení hlavního organologa NPÚ), dále přípravou tzv. adopce varhanních píšťal a benefičních koncertů v roce 2016 (dne 10. června vystoupí v rámci Noci kostelů v Přepychách houslista Jaroslav Svěcený), nyní se podílí na medializaci akce a oslovování potencionálních dárců.
Dalším velkým cílem je záchrana varhanního pozitivu v kostele sv. Marie Magdaleny v Deštném v Orlických horách, který je kulturní památkou. Jedná se o jediný nástroj varhanáře Franze Fingera z roku 1878, dochovaný téměř v původním stavu, ale jeho stav je naprosto alarmující. Zde spolek převzal na základě dohody s místní farností veškerou iniciativu. Také na tento nástroj je již zpracován posudek varhanáře, stejně jako stanovisko NPÚ a rozhodnutí úseku památkové péče MÚ Dobruška, již byla podána žádost na Krajský úřad Královéhradeckého kraje o dotaci z programu Obnova historických varhan.
V přípravě je i vydání publikace o generální opravě varhan v Husově sboru v Dobrušce, jejíž pracovní název je Příběh Schusterových varhan (1904), přes Sudety až do Dobrušky, která by měla obsahovat i CD s nahrávkou varhaníka Pavla Svobody. Pokud se podaří tento záměr realizovat, veřejné představení se uskuteční u příležitosti prvního výročí dokončení obnovy královského nástroje v kostele CČSH v Dobrušce, tedy v listopadu 2016.
Spolek PROVARHANY také iniciuje umístění pamětní desky na rodném domě významného stavitele varhan Emanuela Štěpána Petra, který se narodil 25. prosince 1852 v Opočně, a jeho dílna postavila neuvěřitelných 351 nástrojů. Zviditelnění tohoto opočenského rodáka, který zemřel 26. února 1930, patří mezi jednoznačné priority roku 2016.
Více informací: www.provarhany.cz
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.