ČR: "Já chápu architekturu jako široce otevřený společenský obor, takže se budu snažit radit nejen v tom, jak někde opravit římsu," říká o svém budoucím působení na Pražském hradě Josef Pleskot, který se stal externím poradcem prezidenta Petra Pavla pro architekturu. Rád by do dalších let nasměroval Pražský hrad tak, aby se otevřel návštěvníkům, ale zároveň nebyla opomenuta nutná bezpečnostní opatření. V podcastu připomíná Pleskot proměny Hradu v čase, za různých hlav státu a za různých architektů. On sám už jednou na Pražském hradě působil, a to za prezidenta Václava Havla, kdy se tento prostor otevíral - stejně jako celá společnost - demokracii a nové svobodě. V rozhovoru se vrátíme i hluboko do minulosti, do doby jeho mládí. Uznávaný a oceňovaný architekt vzpomíná na svá studia i bytové semináře, bilancuje profesní dráhu a zmiňuje i těžkosti, se kterými se musí architekt potýkat. Zastavíme se také u jeho nedávné úspěšné výstavy v pražském Museu Kampa, která byla otevřena k jeho sedmdesátinám, a dozvíme se, co jej v současné době v české architektuře těší a co jej naopak dovede rozzlobit.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.