ČESKÉ BUDĚJOVICE: Zajímavé příběhy a architekturu doby renesance v Českém Krumlově mohou poznávat žáci, studenti i rodiny s dětmi prostřednictvím didaktické brožury s názvem Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem, kterou vydal českobudějovický Národní památkový ústav ve spolupráci s Českokrumlovským rozvojovým fondem. Díky finanční podpoře Ministerstva kultury z programu Podpora pro památky UNESCO vyšla brožura v českém, anglickém a německém jazyce.
Brožura je neprodejná, veřejnosti je k dispozici zdarma v Infocentru Český Krumlov na náměstí Svornosti.
Národní památkový ústav v Českých Budějovicích nabízí školám řadu vzdělávacích programů. Pravidelně jsou realizovány programy Objevování barokní zahrady zámku Český Krumlov, Putování od bludného kamene aneb České Budějovice gotické či Samson je také baroko. Nyní výčet doplňuje i program pro historické jádro města Český Krumlov, které je od roku 1992, spolu s hradem a zámkem Český Krumlov, zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
První verze didaktického programu, jejíž autorkou byla Dagmar Geršlová, byla dostupná pouze v elektronické formě. „Program jsme v průběhu let 2012 – 2015 pilotně testovali. Na základě praktických zkušeností v terénu a konzultací s pedagogy, jsme program upravili, doplnili ilustracemi a řadou úkolů,“ uvádí Eva Neprašová z českobudějovického pracoviště NPÚ a dodává: „Díky dotaci z programu Podpora pro památky UNESCO a finanční podpoře Českokrumlovského rozvojového fondu mohl být vzdělávací program ve formě didaktických brožur ve třech jazycích vydán také tiskem.“
Didaktický program s názvem Renesance v Krumlově aneb Spěchej pomalu za trubačem a medvědem má dvě části. „První zavede účastníky do Starého města, kde se učí poznávat prvky renesanční architektury, seznamují se s pojmy atika, arkýř, ostění, sgrafito, portál, prampouch či šambrána, dozvídají se o kamenických značkách, o době posledních Rožmberků, Viléma z Rožmberka a Petra Voka, s jejichž panováním je spojena doba největšího rozkvětu Českého Krumlova,“ uvádí Šárka Kosová, jedna z autorek programu. Druhá část putování vede do městské části zvané Latrán. „Je více zaměřena na příběhy, pověsti a tvůrčí úkoly. Zároveň si zde žáci si ověřují znalosti, které získali při procházce Starým městem,“ dodává Kosová.
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, realizuje ve spolupráci s Českokrumlovským rozvojovým fondem a správou Státního hradu a zámku Český Krumlov vzdělávací programy dvakrát ročně, vždy na jaře v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel a na podzim v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. „Programy vedené lektorem nabízíme základním a středním školám zdarma, staly se již součástí školních vzdělávacích programů,“ říká Neprašová a dodává, že na programy vedené lektorem je třeba se předem přihlásit. Jsou ale koncipované tak, aby jej mohli pedagogové se svými žáky a studenty i rodiny s dětmi využívat i bez asistence lektora. „Věříme, že dokreslování obrázků, plnění úkolů a hledání odpovědí v uličkách Českého Krumlova přinese jak zábavu, tak poznání dětem i jejich rodičům. Budeme se těšit na místní rodiny, školy, na české i zahraniční návštěvníky, kteří si do našeho infocentra na náměstí Svornosti přijdou brožuru vyzvednout. Brožura je rovněž k dispozici na našich webových stránkách www.ckrumlov.cz,“ doplnila Jitka Boháčová z Českokrumlovského rozvojového fondu.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.