Geografická poloha Plzeňského kraje vytváří dobré podmínky pro rozvoj venkovské turistiky.
K jejímu rozšíření má přispět dotační program, z něhož budou poskytovány finance na konkrétní akce a realizace projektů – např. rozvoj řemesel na venkově, podpora orientačního značení, podpora tvorby místních nebo regionálních tradičních výrobků.
Kraj vyčlenil pro tento dotační titul 1,5 milionů Kč. Žadatelé mohou získat maximálně 50 % celkových nákladů, minimální výše dotace je 50 a maximální 200 tisíc Kč. Žádosti musí být podány do 20. února 2008. Kraj také pro letošní rok vyhlásil program podpory informačních center, která jsou jedním z hlavních nástrojů propagace regionu. V kraji působí 50 „íček“, jejichž hlavním posláním je bezplatné poskytování turistických informací. Zájemci mohou požádat o příspěvek do 20. února 2008. Připravován je i projekt „Zkvalitnění a rozšíření služeb Mezinárodního informačního centra na hraničním přechodu Rozvadov“. Bude se týkat zajištění provozu s prodlouženou pracovní dobou, zavedení veřejně přístupného internetu, zkvalitnění propagace Plzeňského kraje jako významné destinace cestovního ruchu atd. Předpokládané náklady projektu jsou přes 3 miliony 300 tisíc Kč. Kraj může čerpat převážnou část prostředků z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. Vlastní podíl kraje by činil 7,5 % z celkových nákladů. Plzeňský kraj získal v prestižní soutěži „Náš kraj 2007“ , pořádané již po šesté odborným vydavatelstvím "C.O.T. media" ,druhé místo v kategorii „Nejlepší cizojazyčný propagační materiál kraje“.
[ev]
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.