PLZEŇ: Ve čtvrtek 12. 5. začne v centru města 8. ročník mezinárodního Plzeňského festivalu stepu. Stepaři budou nejprve na různých místech pěší zóny překvapovat kolemjdoucí ukázkami svého umění. V 17 hodin se jich pak více než stovka sejde na náměstí Republiky, kde zastepují společnou choreografii doprovázenou živě pěveckými sbory. Festival potrvá až do neděle 15. 5. a nabídne také večer Tap Jam, ukázky práce studií pod širým nebem nebo workshopy. Vrcholem festivalu bude v sobotu večer Stepařská show s mezinárodními hvězdami v Měšťanské besedě. Moderují Kristýna Leichtová a Petr Borovský.
Plzeňský festival stepu
8. ročník, 12. – 15. 5. 2022
Měšťanská beseda, DEPO2015, open air v centru Plzně, na náměstí Republiky a U Branky
Při zahájení 8. ročníku na náměstí Republiky budou stepaře z pořádajícího Step by step studia živě doprovázet čtyři pěvecké sbory: Kajetán - dětský sbor opery Divadla J. K. Tyla, sbor Česká píseň a dva sbory z Třemošné Kvíčaly a Arnicor. „Náš společný flash mob potrvá od 17 do 17:30 a více než stovka stepařů všech věkových kategorií při něm zastepuje na ikonickou skladbu Slyš tu píseň zástupů z muzikálu Bídníci v podání čtyř pěveckých sborů,“ upřesňuje Kamila Borovská ze Step by step studia, které festival organizuje. Vstup na všechny festivalové akce pod širým nebem je zdarma.
Na pátek večer je připravena novinka Tap Jam v kavárně DEPO2015. V rámci večera stepařských improvizací doprovázených živě kapelou A. S. Band předvede své umění dvojice španělských stepařských hvězd Roser Font a Guillem Alonso a také vynikající ukrajinský stepař žijící v Praze, mimo jiné vítěz loňského MČR ve stepu sólo muži, Igor Bezdieniezhnykh. Večer začíná ve 20 hodin a vstupné je dobrovolné.
Sobotní dopoledne bude patřit ukázkám práce stepařských studií na pódiu U Branky. Na plzeňské pěší zóně se pod širým nebem představí mimo domácí Step by step studio také TIP TAP z Varšavy, No Feet z Brna, Taneční studio Andrea z Prahy nebo skupina INIS s ukázkami irského stepu. V sobotu odpoledne zvou organizátoři všechny, kteří si chtějí step vyzkoušet, na workshop pro veřejnost. Koná se od 13 hodin v prostorách Step by step studia v DEPO2015, stepařské boty budou na místě k zapůjčení a workshop povede Igor Bezdieniezhnykh. Vstup je zdarma.
Vrcholem Plzeňského festivalu stepu bude tradičně Stepařská show v Měšťanské besedě. Kromě jednotlivců a formací z domácího Step by step studia, kteří předvedou především své úspěchy ověnčené choreografie, budou k vidění také vystoupení špičkových českých i zahraničních stepařů a studií. Nebudou chybět španělské hvězdy Roser Font a Guillem Alonso nebo několikanásobný mistr světa, Švýcar s českými kořeny, Daniel Borak, jehož umění už Plzeňané měli možnost obdivovat. „Daniel Borak patří k nejžádanějším světovým stepařům a my jsme rádi, že si opět našel na Plzeň čas. Vystoupí v rámci Stepařské show a povede také workshop pro pokročilé stepaře,“ upozornila Kamila Borovská.
Stepařskou show zpestří muzikáloví hosté z Divadla J. K. Tyla, Pavel Režný, Charlotte Režná a Eva Staškovičová s písněmi z muzikálů Sunset Boulevard, My Fair Lady a Fun Home. Diváci se mohou těšit i na píseň z muzikálu Bídníci v podání čtyř pěveckých sborů, které stejně jako na čtvrtečním flash mobu na náměstí, doprovodí stepaře při společném vystoupení.
Vstupenky na Stepařskou show je ještě možné zakoupit prostřednictvím Měšťanské besedy.
Plzeňský festival stepu pořádá SPOLEK K.R.O.K. a organizátorem je Step by step studio.
Plzeňský festival stepu – program
8. ročník
12. 5. čtvrtek
centrum města Plzně
16:00 – 16:45 Stepování v ulicích
Nechte se překvapit stepem v ulicích města!
náměstí Republiky
17:00 – 17:30
FLASH MOB
Více jak sto stepařů a pěvecké sbory v centru města
13. 5. pátek
Kavárna DEPO2015
20:00 – 22:00
TAP JAM
Hraje kapela A. S. Band, hostující stepaři: Guillem Alonso, Roser Font (Španělsko), Igor Bezdieniezhnykh (Ukrajina) - vstupné dobrovolné
14. 5. sobota
U Branky,
10:30 – 13:00
Ukázky stepařských skupin a studií
Venkovní jeviště, vstup zdarma
DEPO2015, Step by step studio
13:00 – 14:30
Stepařský workshop pro veřejnost
Zkuste si step pod vedením Igora Bezdieniezhnykha, stepařské boty k zapůjčení, vstup zdarma
Měšťanská beseda
19:00 – 22:30
Stepařská show
To nejlepší, co nabízí současný step
vstupenky v ceně 310 - 350 Kč prostřednictvím portálu Měšťanská beseda
15. 5. neděle
10:00 – 14:00 Měšťanská beseda
Stepařský workshop pro registrované stepaře pod vedením Daniela Boraka (Švýcarsko) Registrace
11:30 – 15:30, Step by step studio, DEPO2015
Stepařský workshop pro registrované stepaře, vedou Guillem Alonso a Roser Font (Španělsko)
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.