pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Ilustrační foto Nového divadla v Plzni
© Zdroj: archiv DJKTPlzeň uvidí vítězný muzikál s názvem I Like Zima

PLZEŇ: Ve 3. ročníku soutěže INTRO ’23, vyhlášeném muzikálovým souborem Divadla J. K. Tyla v Plzni, zvítězilo dílo I Like Zima. Muzikál napsali učitelé Soukromé ZUŠ Dr. Lidinské z Berouna a diváci i odborná veřejnost jej zhlédnou 19. a 21. května 2024 na Nové scéně, kde ho za doprovodu orchestru představí členové dětského Muzikálového studia DJKT. Aktuální ročník soutěže INTRO o původní, český, dosud neuvedený muzikál se totiž zaměřil na díla pro děti a mládež.

Autor článku: 
Martina Drbušková

Děj muzikálu I Like Zima sleduje sebevědomou městskou skupinu žáků, která vyráží na horskou chatu vedenou ráznými sestrami Veverkovými na lyžařský výcvik. „Dílo má vtip, dobrou hudbu, zajímavý námět i adekvátní stopáž,“ zaznělo v hodnocení poroty, která také ocenila, že je muzikál vhodný jak pro dětské publikum, tak dětské představitele: „Patřičně zachází s jazykem současných teenagerů, kteří budou nejspíš cílovou skupinou projektu i hlavními interprety.“

Učitelé ze Soukromé ZUŠ Dr. Lidinské z Berouna každoročně píšou pro závěrečné vystoupení svých svěřenců muzikálové dílko. „Původně se jednalo o pásmo autorských písniček, před šesti lety jsme se rozhodli závěrečné vystoupení povýšit,“ popisuje vznik muzikálu jeden z autorů Vít Lidinský: „Celý proces začínáme s bratrem. Koncem školního roku se sejdeme a napíšeme námět, z toho se přes prázdniny vyklubou texty, ke konci srpna se složí hudba a někdy koncem října nahráváme základy a doděláváme scénář. S vybranými dětmi pak od listopadu do května na inscenaci pracujeme.“ Pod libretem jsou podepsáni bratři Vít a Petr Lidinští, kteří také společně s Taťánou MachačovouPavlem Machačem napsali texty písní, hudbu složili Zdeněk Urbanovský, Josef Štěpánek a Petr Tichý.

Soutěžní projekt INTRO nabízí jedinečnou příležitost pro začínající autory. Přihlášené muzikály posuzuje odborná porota složená z renomovaných odborníků a praktiků, vítězná díla jsou pak uvedena ve dvou reprízách na profesionální scéně plzeňského divadla. Autoři následně dostanou videonahrávku určenou k další propagaci díla, ostatní získají v hodnocení poroty cennou zpětnou vazbu. Tři vítězné muzikály z 1. ročníku jsou stále k vidění na streamovací platformě Dramox. Více informací najdou zájemci na webu divadla: https://www.djkt.eu/projekty-a-akce/intro.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024