čtvrtek
7. července 2022
svátek slaví Bohuslava
PKK - Prague Philharmonia zahájí letošní Hudební léto Kuks
© Královédvorský chrámový sbor (archiv)PKF – Prague Philharmonia zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2022

KUKS: Zahajovací koncert 13. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se uskuteční v sobotu 25. června 2022 v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové. Špičkový český orchestr PKF – Prague Philharmonia (založený Jiřím Bělohlávkem) na tomto koncertu zahraje symfonie Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna, které doplní dílo Jiřího Antonína Bendy, u něhož si letos připomínáme 300. výročí od narození. Dirigentem koncertu bude Jan Fišer.

25.06.2022
18:00
Autor článku: 
Vít Havlíček

Koncert bude patřit významným klasicistním skladatelům. Na úvod bude oživen odkaz Jiřího Antonína Bendy, českého skladatele působícího v Berlíně, u něhož letos uplyne 300 let od narození. Z jeho pera je Sinfonia z opery Vesnický trh. Na tuto skladbu naváže hudebně i tematicky Symfonie č. 83 g moll „Slepice“ od Josepha Haydna. Večer završí Symfonie č. 41 C dur „Jupiter“ KV 551 Wolfganga Amadea Mozarta, která je jeho poslední symfonií a zároveň vrcholem jeho symfonické tvorby.

PKF – Prague Philharmonia – v roce 1994 založil světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek spolu se skupinou talentovaných mladých hudebníků Pražskou komorní filharmonii, která působí dodnes, od 20. sezony pod názvem PKF – Prague Philharmonia. Tento orchestr si za 28 roků své existence vydobyl uznání po celém hudebním světě. S orchestrem již vystupovala celá řada světově uznávaných dirigentů a sólistů: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Mischa Maisky, Jonas Kaufmann a mnoho dalších. Je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly jako například BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele nebo Pražské jaro a vystupuje v předních koncertních síních (Berliner Philharmonie, Elbphilharmonie Hamburg, Musikverein Vídeň, Tokyo Suntory Hall a další). Orchestr natočil více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství a za své nahrávky získal řadu ocenění. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Dirigentem tohoto koncertu bude Jan Fišer (koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia a nově i České filharmonie), který se řadí mezi přední mladé české houslisty. Vedle pozice koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia vede často tento orchestr jako umělecký vedoucí a také jako dirigent.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Další koncerty festivalu se uskuteční tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, a to 9. a 23. července a 6. a 20. srpna 2022. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.07.2022

BROUMOV: V sobotu 9. 7. 2022 v 16:00 bude v Galerii Dům v broumovském klášteře zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Termín výstavy: 10. 07. – 28. 8. 2022 od 10:00 do 17:00. V pracích Kryštofa Kaplana se často setkáváme s významovou metaforou elementární fyzikální zákonitosti, postupně se v jeho sochařských objektech objevila i fyzikálně-chemická procesualita. V nejnovějších dílech na současné výstavě, jak ostatně naznačuje její název, hrají důležitou úlohu symboly spojené s lidskou postavou. Jejich organická forma je výsledkem charakteristické plasticity vypovídající o živé expresivní síle.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
06.07.2022

ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.06.2022

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.07.2022