V minulém roce se na náklady města a Ministerstva obrany ČR uskutečnila oprava válečného hřbitova v Písku, kde se pohřbívalo ještě po skončení druhé světové války. Je zde 352 samostatných hrobů a dvě velká hromadná pohřebiště. Na kompletní rekonstrukci čeká i písecký židovský hřbitov, který minulý rok v létě poničili vandalové. Opravy tohoto pietního místa by měly začít letos na jaře.
Důstojné místo pro vojáky obou světových válek
Na jihu Čech je několik válečných hřbitovů, kde jsou pohřbeni padlí vojáci různých národností z první i druhé světové války. Jeden z nich se nachází v Písku, který byl v minulosti sídlem 28. střeleckého a 11. pěšího pluku. Právě jejich příslušníci, kteří padli na bojištích 1. světové války nebo zemřeli na následky zranění, jsou pohřbeni na píseckém hřbitově. Po druhé světové válce zde byli pohřbeni také vojáci německé armády, jejich ostatky však německá organizace exhumovala a převezla jinam. Od šedesátých let minulého století hřbitov chátral a nárazově jej udržovala místní vojenská posádka, po odchodu vojáků z Písku v roce 2004 přešla správa hřbitova na město. Hřbitov s 350 samostatnými a dvěma hromadnými hroby převzalo město před třemi lety od armády ve velmi špatném stavu a nákladem téměř dva miliony korun (na financování oprav se podílelo město i ministerstvo obrany) ho uvedlo do důstojné podoby. Byla opravena kaple, udělaly se velké terénní úpravy a zasazeny nové kříže. Válečný hřbitov v Písku pro veřejnost otevřeli v listopadu minulého roku.
Zeď nezabrání vandalskému činu
I když na území Písku byly historicky dva židovské hřbitovy, dnes existuje už pouze jeden. Ten nalezneme necelé dva kilometry od centra, kousek za pražským předměstím. Byl založen v roce 1876 a poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. Než nacisté Písek okupovali, žilo v něm na 300 Židů. Po válce se jich nevrátilo ani 20. Mezi pohřbenými zde byla např.i důvěrná přítelkyně hudebního skladatele Leoše Janáčka Kamila Stösslová, nebo básník Richard Weiner. Naprosto zdevastovaný židovský hřbitov byl pak upraven na počátku devadesátých let 20. století. Jeho nynější, téměř 5000 m2 velká plocha, je ohrazena zdí a za ní je dochováno asi 60 náhrobků s řadou podstavců. V létě minulého roku prošla médii zpráva, že zde neznámí vandalové způsobili značnou škodu, povalili celkem 23 náhrobků, z toho dva zcela rozbili na malé kousky a způsobili škodu ve výši 60 000 Kč. Městský portál oznámil, že s opravami židovského hřbitova a zásahy, které by měly zamezit dalšímu vandalizmu, se počítá na jaře letošního roku.
Mária Uhrinová
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.