V minulém roce se na náklady města a Ministerstva obrany ČR uskutečnila oprava válečného hřbitova v Písku, kde se pohřbívalo ještě po skončení druhé světové války. Je zde 352 samostatných hrobů a dvě velká hromadná pohřebiště. Na kompletní rekonstrukci čeká i písecký židovský hřbitov, který minulý rok v létě poničili vandalové. Opravy tohoto pietního místa by měly začít letos na jaře.
Důstojné místo pro vojáky obou světových válek
Na jihu Čech je několik válečných hřbitovů, kde jsou pohřbeni padlí vojáci různých národností z první i druhé světové války. Jeden z nich se nachází v Písku, který byl v minulosti sídlem 28. střeleckého a 11. pěšího pluku. Právě jejich příslušníci, kteří padli na bojištích 1. světové války nebo zemřeli na následky zranění, jsou pohřbeni na píseckém hřbitově. Po druhé světové válce zde byli pohřbeni také vojáci německé armády, jejich ostatky však německá organizace exhumovala a převezla jinam. Od šedesátých let minulého století hřbitov chátral a nárazově jej udržovala místní vojenská posádka, po odchodu vojáků z Písku v roce 2004 přešla správa hřbitova na město. Hřbitov s 350 samostatnými a dvěma hromadnými hroby převzalo město před třemi lety od armády ve velmi špatném stavu a nákladem téměř dva miliony korun (na financování oprav se podílelo město i ministerstvo obrany) ho uvedlo do důstojné podoby. Byla opravena kaple, udělaly se velké terénní úpravy a zasazeny nové kříže. Válečný hřbitov v Písku pro veřejnost otevřeli v listopadu minulého roku.
Zeď nezabrání vandalskému činu
I když na území Písku byly historicky dva židovské hřbitovy, dnes existuje už pouze jeden. Ten nalezneme necelé dva kilometry od centra, kousek za pražským předměstím. Byl založen v roce 1876 a poslední pohřeb se zde konal v roce 1942. Než nacisté Písek okupovali, žilo v něm na 300 Židů. Po válce se jich nevrátilo ani 20. Mezi pohřbenými zde byla např.i důvěrná přítelkyně hudebního skladatele Leoše Janáčka Kamila Stösslová, nebo básník Richard Weiner. Naprosto zdevastovaný židovský hřbitov byl pak upraven na počátku devadesátých let 20. století. Jeho nynější, téměř 5000 m2 velká plocha, je ohrazena zdí a za ní je dochováno asi 60 náhrobků s řadou podstavců. V létě minulého roku prošla médii zpráva, že zde neznámí vandalové způsobili značnou škodu, povalili celkem 23 náhrobků, z toho dva zcela rozbili na malé kousky a způsobili škodu ve výši 60 000 Kč. Městský portál oznámil, že s opravami židovského hřbitova a zásahy, které by měly zamezit dalšímu vandalizmu, se počítá na jaře letošního roku.
Mária Uhrinová
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.