pátek
22. listopadu 2024
svátek slaví Cecílie
Z pietního aktu v Letech u Písku
© Archiv MK



Pietní akt v Letech u Písku

LETY U PÍSKU: Politici společně s veřejností uctili v neděli 8. května 2022 v Letech u Písku památku romských  a židovských obětí nacismu. Za Vládu České republiky se piety zúčastnil ministr kultury Martin Baxa. Společně s pozůstalými, osobnostmi českého politického, kulturního a náboženského života a členy diplomatického sboru si připomněl tragédii nevinných romských obětí nacistů v době II. světové války.

Autor článku: 
Ivana Awwadová

Po zahájení pietního aktu a kladení věnců následovala bohoslužba, kterou sloužil Tomáš Butta, VIII. patriarcha Církve československé husitské za asistence zástupce Českobratrské církve evangelické. V následující proslovech řečníci varovali před jakoukoli formou extremismu, který vede k rasistickému vnímání jednotlivých skupin obyvatelstva a podněcuje nenávist.

Ministr kultury Martin Baxa na úvod svého vystoupení poděkoval jménem Vlády České republiky všem přítomným za účast a zdůraznil nutnost budovat historickou tradici a připomínat si události, které zapříčinily největší tragédii v moderních dějinách Evropy. Připomněl, že tragédie romského holocaustu je jednou z dosud ne zcela zpracovaných kapitol naší nedávné historie a zaslouží si naši maximální pozornost a ocenil, že se v Letech po dlouhé době váhání a dohadů konečně vybuduje důstojný památník.

„Když jsem kdysi navštívil toto místo, cítil jsem smutek, hněv a stud. Smutek nad oběťmi genocidy. Hněv na pachatele z řad fašizujících československých kruhů druhé republiky, na nacisty i na jejich české pomahače.  A stud nad neschopností a neochotou politické reprezentace včetně vysokých ústavních činitelů skoncovat s místem hanby a vybudovat romským obětem důstojný památník. Dovolte, abych se dnes jménem Vlády České republiky upřímně omluvil za všechny politiky všemožných stran, kteří v uplynulých letech temný příběh Letů u Písku ignorovali, zlehčovali, nebo dokonce znevažovali,“ řekl ministr Baxa.

Lety u Písku jsou smutným mementem romského holocaustu, při kterém bylo v koncentračních táborech v Evropě zavražděno statisíce Romů. Z celkového počtu více než 1300 osob, jež prošly letským táborem, nejméně 326 v táboře zemřelo, více než 500 vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau a osud zbylých je nejasný. Genocida českých a moravských Romů a Sintů patří k jedněm z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války.

Pietní akt k uctění památky obětí romského holocaustu se v Letech koná každoročně v návaznosti na slavnostní umístění kamenného památníku v Letech u Písku tehdejším prezidentem Václavem Havlem v roce 1995. Na závěr dnešního pietního shromáždění předal předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička cenu Za lidskost, kterou získala česká pobočka Lékařů bez hranic. Cenu od předsedy převzala ředitelka české pobočky Sylvie Horáková.

Pietu pořádal Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR ve spolupráci s Muzeem romské kultury a jeho specializovaným pracovištěm Centrem Romů a Sintů v Praze. Akce se konala pod záštitou ministra kultury Martina Baxy.

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Památky
Co se děje
21.11.2024

PRAHA: GALERIE SOKOL v Tyršově domě zve na výstavu „Na křídlech sdílené radosti,“ která přenáší návštěvníky do atmosféry letošního XVII. všesokolského sletu.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
20.11.2024

PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
20.11.2024

NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
20.11.2024