PRAHA: Na Petrském náměstí proběhne 10. srpna velká letní burza vinylových desek, kterou pořádá kulturní prostor Studio Paměť za podpory Spolku přátel Petrské čtvrti. Milovníci vinylů se pod stromy platanů potkají již poněkolikáté a opět nebude chybět jak hudba v podání vinylových DJs, tak živá kapela.
O tom, že se vinyly vrací do módy, nemůže být pochyb. Každý rok proběhne několik desítek vinylových burz po celé ČR. Dnes již tradiční burza desek na Petrském náměstí je však zajímavá tím, že se koná pod širým nebem a vedle zavedených prodejců cílí také na běžné sběratele, kteří se chtějí zbavit třeba jen několika desek, nebo je vyměnit s ostatními sběrateli. Prodejci mohou prodávat jak na lavičkách kolem náměstí, tak kdekoliv jinde v prostoru na náměstí.
„Stejně jako u jiných aktivit našeho kulturního prostoru Studia Paměť chceme navázat na burzy desek, o kterých nám vyprávěli naši rodiče. Přijít může opravdu každý jen s pár deskami, platí se pouze symbolicky pár procent z prodeje, nikoliv fixní poplatek,“ uvádí pořadatel burzy Milan Dedera.
Během burzy budou, jak jinak než z vinylových desek, hrát DJs a občerstvení a zázemí bude zajišťovat Studio Paměť. V rámci kulturního programu vystoupí například místní patriot a legendární reggae DJ Selector Boldrik. Bezprostředně po burze desek proběhne také živé vystoupení mladé blues-folkové kapely Samoty, v jejichž tvorbě najdete odkazy písničkářů jako Karel Kryl či Petr Kalandra.
„Baví nás oživovat Petrské náměstí kulturními akcemi. Kromě burzy zde spolupořádáme také sousedské setkání Zažít město jinak, které se letos odehraje 14. září. Je to krásný venkovní prostor, s až francouzskou atmosférou“ dodává předseda Spolku pro oživení Paměti Oskar Hulec.
Burza desek na Petrském náměstí proběhne 10. srpna od 14 od 19 hodin. A poté ji hodinovým koncertem uzavře duo Samoty. Pokud máte zájem na burze prodávat, kontaktujte pořadatele na mailové adrese: studio.pamet@gmail.com či přes sociální sítě.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.