pondělí
3. října 2022
svátek slaví Bohumil
Titulní stran časopisu
© Jiří KučíkPátý letošní Malovaný kraj

ČR: Záběrem z někdejších buchlovických hodů na titulní straně obálky je připomenuto, že tu už zase máme podzim. Na zadní straně obálky je pak prezentován kostel v Šumicích.

Autor článku: 
jal

Uvnitř listu tradičně najdete celou řadu zajímavých příspěvků. Např. připomenutí 80. výročí vzniku časopisu Úprkův kraj, jenž vycházel v době okupace, a 150. výročí povýšení Břeclavi na město. Jiný z článků je věnován dějinám průmyslu s důrazem na historii hodonínské elektrárny. Zavzpomínáno je též na všestranného výtvarného umělce Vladislava Vaculku, rodáka z Uherského Hradiště – Jarošova. V 81. díle seriálu Výrobci krojů na Slovácku navštívila jeho autorka Romana Habartová Kateřinu Myšinskou ze Strání. Malovaný kraj upozorňuje, že před 30 lety zemřel dr. Josef Hubáček z Kudlovic, regionální spisovatel a udržovatel nářečí z Uherskohradišťska. Zdeněk Junák prožil část dětství a mládí v Hradišti a Starém Městě – nejen to se čtenáři dozvědí z rozsáhlého rozhovoru s tímto známým hercem. Najdete tu i dialog s historičkou a spisovatelkou Jarmilou Bednaříkovou z Kyjova, autorkou řady publikací zaměřených na téma stěhování národů. Redakce věnuje pozornost i popisu tradiční svatby ve Vracově. Příznivce kriminálních případů zaujme článek o brutální vraždě v Ratíškovicích v r. 1911. V cyklu Naše dětské soubory se představuje Javorinka ze Strání, v první letošní epizodě série Slovácká čítanka se pak dočtete o primáši Janu Rapantovi ze Žítkové. A aspoň trochu bude poodhaleno tajemství zázračného obrazu P. Marie Růžencové v Uherském Brodě...

Malovaný kraj je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Třetím čtením v Poslanecké sněmovně prošel (dne 30. 9. 2022) návrh zákona o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území Evropské unie a o změně některých souvisejících zákonů. Zákonem o dovozu kulturních statků Česká republika adaptuje svůj právní řád na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/880 ze dne 17. dubna 2019 o vstupu a dovozu kulturních statků, které má ochránit kulturní dědictví v zemích jeho původu. Důvodem přijímání evropské legislativy je snaha nejen zabránit nelegálnímu obchodování s kulturními statky a s tím souvisejícímu drancování archeologických nalezišť, ale případně i získávání peněz k financování terorismu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
03.10.2022

PRAHA: Hlavním tématem třetího ročníku konference Culture Get-Together 2022 byla ekonomická a sociální situace lidí, kteří pracují v oblasti živého umění. O hodnotě práce v kultuře se diskutovalo v pondělí a úterý z mnoha úhlů pohledu. Ve vršovickém kulturním centru Vzlet se sešlo na sto třicet účastníků, další stovky zájemců konferenci sledovaly online. Tristní situace s ohodnocováním kulturních profesí se probrala zevrubně – od tabulkových platů přes sociologický pohled z hlediska sebeorganizace až po kredit a význam práce v kultuře pro společnost jako takovou. Velký prostor byl věnován i regionům ČR, které ukázaly neuvěřitelnou životnost a smysluplnost živé kultury pro život v obcích i krajích. Na pódiu konferenčního sálu vystoupilo mnoho řečníků z řad zástupců a zástupkyň scénických umění a jejich asociací a platforem. Velké zastoupení měli i političtí představitelé zejména z regionů a jednoho z panelů se zúčastnil i poslanec Marek Výborný, který působí ve sněmovním výboru pro kulturu. Hlubší dialog kulturní obce se státem ale stále chybí. Účastníci tak diskutovali i o možnosti vzniku tzv. Kulturní komory se zastoupením jednotlivých uměleckých oborů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
03.10.2022

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2023. Kapitola Ministerstva kultury činí 18,498 miliardy korun. Jde tedy o více než jednadvaceti procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2022, který činil 15,23 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2023 je tak o 3,3 miliardy korun vyšší než v roce 2022.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Nepřehlédněte
30.09.2022

ČR: Ve dnech 13.–15. září 2022 proběhla na Pedagogické fakultě v Olomouci konference Knihovny současnosti. Její součástí byla také prezentace hlavního lektora Wikimedia ČR Pavla Bednaříka, který popsal role a možnosti využití Wikipedie v mediálním vzdělávání. Představil také výsledek spolupráce více organizací – nový portál Mediální gramotnost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
29.09.2022