sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Titulní stran časopisu
© Jiří KučíkPátý letošní Malovaný kraj

ČR: Záběrem z někdejších buchlovických hodů na titulní straně obálky je připomenuto, že tu už zase máme podzim. Na zadní straně obálky je pak prezentován kostel v Šumicích.

Autor článku: 
jal

Uvnitř listu tradičně najdete celou řadu zajímavých příspěvků. Např. připomenutí 80. výročí vzniku časopisu Úprkův kraj, jenž vycházel v době okupace, a 150. výročí povýšení Břeclavi na město. Jiný z článků je věnován dějinám průmyslu s důrazem na historii hodonínské elektrárny. Zavzpomínáno je též na všestranného výtvarného umělce Vladislava Vaculku, rodáka z Uherského Hradiště – Jarošova. V 81. díle seriálu Výrobci krojů na Slovácku navštívila jeho autorka Romana Habartová Kateřinu Myšinskou ze Strání. Malovaný kraj upozorňuje, že před 30 lety zemřel dr. Josef Hubáček z Kudlovic, regionální spisovatel a udržovatel nářečí z Uherskohradišťska. Zdeněk Junák prožil část dětství a mládí v Hradišti a Starém Městě – nejen to se čtenáři dozvědí z rozsáhlého rozhovoru s tímto známým hercem. Najdete tu i dialog s historičkou a spisovatelkou Jarmilou Bednaříkovou z Kyjova, autorkou řady publikací zaměřených na téma stěhování národů. Redakce věnuje pozornost i popisu tradiční svatby ve Vracově. Příznivce kriminálních případů zaujme článek o brutální vraždě v Ratíškovicích v r. 1911. V cyklu Naše dětské soubory se představuje Javorinka ze Strání, v první letošní epizodě série Slovácká čítanka se pak dočtete o primáši Janu Rapantovi ze Žítkové. A aspoň trochu bude poodhaleno tajemství zázračného obrazu P. Marie Růžencové v Uherském Brodě...

Malovaný kraj je celobarevný, má 32 stran a koupit se dá v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023