CTĚNICE: Český loutkový animovaný seriál o dvou nezničitelných kutilech byl vytvořený režisérem Lubomírem Benešem a karikaturistou Vladimírem Jiránkem v roce 1976. Každá epizoda se točí kolem dvou hlavních postaviček, Pata a Mata, dvou sousedů dostávajících se do všemožných zapeklitých situací, které vzejdou z jejich vlastních chyb. Pokaždé se problémy snaží vyřešit po svém, nějakým neobvyklým způsobem, případně nevhodnými a naprosto nepoužitelnými nástroji, a tak si svou situaci ještě víc zkomplikují. Optimistická nálada je ale nikdy neopouští, nad maléry druhého jen zakroutí hlavou, a nakonec své potíže vyřeší, i když tím nejméně efektivním způsobem. Interaktivní výstava, jejíž nedílnou součástí je animační dílna a hry pro malé i velké návštěvníky, instalovaná ve výstavních sálech v přízemí zámku Ctěnice, představuje historii tohoto animovaného filmu, originální scény z natáčení, kino s projekcí filmu Pat a Mat ve filmu (2016, 80 minut).
Pat a Mat se poprvé objevili na televizních obrazovkách v roce 1976 v krátkém filmu „Kuťáci“. Později jsme je mohli vidět v krátkých příbězích s názvem „A je to!“, kde postavičky dostaly svůj finální vzhled. Další díly seriálu vznikaly pro produkční společnost Krátký film Praha. Od roku 1989, kdy získali tito dva šikulové jména Pat a Mat, se také přejmenoval název celé animované série. Pat je menší, tlustší, na hlavě má rádiovku a nosí žluté tričko. Mat je vyšší, hubenější, na hlavě má kulicha a nosí červené tričko. Během vytváření hlavních postav měli autoři v hlavě především dospělé publikum, ale seriál se stal velmi oblíbený u všech věkových kategorií a brzy se rozšířil i do zahraničí. V rozmezí let 1976–2005 bylo vytvořeno 90 epizod seriálu. V současné době existuje již 103 dílů seriálu. Posledních 13 dílů ze série „Pat a Mat nás baví“ produkovalo studio Patmat film, s. r. o. Nové epizody režíroval Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše (www.patmat.cz).
V rámci výstavy je realizována celá řada doprovodných programů a komentovaných prohlídek, včetně výukových programů.
DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST
11. 9. 2021 Jablkobraní
27. 11. 2021 Advent s Patem a Matem
4. 12. 2021 Adventní řemeslné dílny
PROGRAM PRO ŠKOLY, ZÁJMOVÉ SKUPINY A LETNÍ PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY
Kutilovy trampoty
Lektorský program k interaktivní výstavě Pat a Mat…a je to! seznámí žáky s historií natáčení animovaného filmu a ukáže jim, jak vznikají scény z jejich oblíbených večerníčků a seriálů. Žáci zjistí a vyzkouší si, na jakém principu funguje praxinoskop, a kdo má na svědomí jeho sestrojení. K výstavě je přípravný pracovní list, díky kterému žáci neminou žádný z připravených úkolů.
Vhodné pro: MŠ, 1. st. ZŠ
Rezervace na e-mailu: lektorctenice@muzeumprahy.cz
Vernisáž proběhne ve čtvrtek 1. 7. 2021 v 17.00 hodin.
Tisková konference se koná v rámci slavnostního zahájení výstavy.
Otevírací doba v Zámeckém areálu Ctěnice
pondělí–středa: zavřeno
letní období: 1. 4. – 31. 10. 2021
čtvrtek–neděle: 10.00–18.00 hod.
zimní období: 1. 11. 2021 – 31. 3. 2022
čtvrtek–pátek: 10.00–16.00 hod.
sobota–neděle: 10.00–18.00 hod.
státní svátky: 5. a 6. 7. 2021 a 28. 10. 2021 – otevřeno 10.00–18.00 hod.
Doprava MHD
autobus 159 a 182 ze stanice Vysočanská (metro B) nebo Letňany (metro C) do zastávky Ctěnický zámek
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.