pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Logo
© Archiv Paměť národa



Paměť národa Střední Morava: 1. rok fungování, 86 natočených příběhů

OLOMOUC: Pobočka Paměti národa Střední Morava slaví první narozeniny. Za prvních dvanáct měsíců své existence se podařilo natočit celkem 86 příběhů pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje; realizovat na pěti místech Příběhy našich sousedů – projekt, v rámci kterého žáci sedmých až devátých tříd základních škol natáčejí příběhy pamětníků ze svého okolí. Paměť národa Střední Morava ve dvanácti místech představila celkem dvě výstavy věnované lokálním pamětníkům a jejich příběhům, které se váží k rokům 1948 a 1968, a připravila také několik interaktivních workshopů pro žáky a studenty základních a středních škol.

Autor článku: 
Petr Zavadil

Paměť národa Střední Morava, stejně jako celé Post Bellum, si klade za cíl zaznamenávat příběhy zajímavých pamětníků událostí 20. století. Vzhledem k tomu, že ti, které zpovídáme jsou často lidé, kterým je osmdesát, či devadesát let, je nezbytně nutné v natáčení jejich příběhů neotálet. Jinak mohou být jednou pro vždy ztraceny. Náš původní plán byl natočit během roku 12 pamětníků. Jsem moc rád, že jsme ho o dost překročili,“ uvedl Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava.

Vedle vlastního natáčení vzpomínek se Paměť národa Střední Morava specializuje také na vzdělávání nejmladší generace v moderních dějinách. „Projekt Příběhy našich sousedů učí žáky sedmých až devátých tříd jak vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Nakonec vystoupí před publikem a výsledky své práce představí veřejnosti a odborné porotě,“ přibližuje Jitka Andrysová, koordinátorka vzdělávacích projektů v Paměti národa Střední Morava. „Za rok se nám podařilo dokončit dva běhy Příběhů našich sousedů a 3 právě realizujeme. Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se Příběhy našich sousedů dostaly do všech koutů Olomouckého a Zlínského kraje,“ upřesňuje Jitka Andrysová.

Aktivity kanceláře Paměti národa pro Střední Moravu byly v prvním roce existence z velké části finančně pokryty díky finanční podpoře jednotlivých měst a obou krajů. Podle ředitele Zavadila se však místní tým bude snažit získat více prostředků ze soukromých zdrojů, aby bylo možné dobře nastartované aktivity dále rozvíjet. Paměť národa jako celek podporuje Klub přátel, který tvoří lidé, kterým není lhostejná naše minulost a kteří pravidelně přispívají k jejímu uchování.Pokud Vás naše práce zaujala, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa. Díky vašim příspěvkům zachráníme svědectví lidí, kteří tu s námi brzy nebudou. Stanete se součástí komunity lidí, kteří věří, že demokracie, odvaha a hrdinství nejsou jen prázdná slova. Pravidelně budete zváni na společenské akce, komentované prohlídky i výlety do míst, kde se příběhy odehrály,“ motivuje k podpoře Petr Zavadil z Paměti národa Střední Morava.

www.postbellum.cz, facebooková skupina Paměť národa Střední MoravaFacebook, Twitter, Youtube

 

Co je Paměť národa

Je to největší veřejnosti přístupná pamětnická sbírka v Evropě, dostupná na www.pametnaroda.cz. Letos 28. října slaví Paměť národa 10 let. Spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů ji založila a spravuje společnost Post Bellum, o.p.s. Ve sbírce Paměť národa je zachyceno téměř sedm tisíc svědectví: vzpomínky válečných veteránů, disidentů, lidí, kteří přežili holokaust, vyprávění politických vězňů, ale i agentů StB nebo členů komunistické strany. Už třináct let se autoři z Post Bellum v Českém rozhlase podílejí na rozhlasovém dokumentárním cyklu Příběhy 20. století, letos podeváté budou 17. listopadu uděleny Ceny Paměti národa. Post Bellum také realizuje celostátní vzdělávací projekty pro žáky základních škol a víceletých gymnázií (www.pribehynasichsousedu.cz) nebo veřejné sbírky a kampaně jako je Den veteránů či Běh pro Paměť národa.

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024