ZLÍN: Od soboty 7. září do neděle 15. září 2024 budou napříč Českou republikou probíhat Dny evropského dědictví. Akce s mezinárodním přesahem, během které se veřejnosti otevřou brány nejzajímavějších památek a běžně nepřístupných objektů, se poprvé zúčastní i zlínský Památník Tomáše Bati, který návštěvníkům 7. září nabídne bezplatný vstup na komentované prohlídky.
„Je symbolické, že téma letošního ročníku Dnů evropského dědictví zní ‚Památky spojují svět‘, protože Památník Tomáše Bati skutečně láká návštěvníky z celého světa. Jen v současné sezóně do něj zavítali obdivovatelé architektury z Mexika, Austrálie, Kanady, Laosu, Koreji nebo Indie. Věřím, že zapojením památníku motivujeme k návštěvě i dalších atraktivit města Zlína,“ uvedla Martina Hladíková, náměstkyně primátora.
V průběhu dne se v prostorách nejodvážnější zlínské budovy postavené v roce 1933 podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury odehraje celkem osm komentovaných prohlídek začínajících vždy v celou hodinu, a to v čase od 9:30 do 17:30. Před prohlídkou je z důvodu omezené kapacity vždy nutné vyzvednout si nejdřív v Infopointu památníku volnou vstupenku. Zájemci, kteří chtějí možnost bezplatného vstupu do památky využít, si mohou svá místa rezervovat i dopředu na stránkách www.pamatnikbata.eu.
Památník Tomáše Bati je veřejnosti přístupný od svého znovuotevření po rozsáhlé obnově pátým rokem. Agentura CzechTourism jej letos zařadila mezi neobjevené skvosty pro sezónu 2024. „V loňském i předloňském roce se návštěvnost památníku pohybovala nad hranicí 12 tisíc příchozích. Podobné číslo očekáváme i na konci tohoto roku – od ledna do konce srpna si totiž prostor stihlo prohlédnout 7 967 osob, což odpovídá výsledkům předchozích dvou let,“ sdělila Magdaléna Hladká, vedoucí památníku.
ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.
OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.
ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024. Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.