pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta



Památkářský Oskar pro Muzeum umění Olomouc

OLOMOUC: Nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče – Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra putuje letos do Muzea umění Olomouc (MUO). Oscara v oblasti památkové ochrany získá za sérii restaurátorských výstav a doprovodných katalogů, které v letech 2004 až 2008 dokumentovaly obnovu významných památek z fondu starého umění na Moravě.

Celkem 28 laureátů ceny z 15 zemí vybrala odborná porota ze 140 přihlášených projektů z 24 států. MUO je letos jediným oceněným z České republiky.

Muzum umění založilo oceněnou tradici restaurátorských výstav a doprovodných vědeckých publikací v roce 2001, kdy prezentovalo výsledky obnovy sochařské výzdoby olomoucké památky UNESCO – Sloupu Nejsvětější Trojice. „Dosud jsme připravili šest takových projektů. Jejich cílem však není jen přiblížit náročné postupy restaurátorů, ale prostřednictvím výstavy a doprovodné publikace také důsledně představit samotná umělecká díla, která patří k tomu nejhodnotnějšímu z fondu starého umění na Moravě," uvedla iniciátorka a kurátorka restaurátorských výstav Helena Zápalková.

Cenu Europa Nostra v kategorii výzkum pak olomoucké muzeum získalo konkrétně za sérii pěti restaurátorských výstav z let 2004 – 2008 zaměřených postupně na Náhrobek olomouckého biskupa Leopolda Egkha z chrámu sv. Mořice v Kroměříži (2004), oltář Nejsvětější Trojice z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uničově (2005), kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu (2006), monstranci Zlaté slunce Moravy (2007) a sochu Ukřižovaného ze Zašové (2008).

Kromě výstavy a publikací, jež prezentují výsledky vědeckého zkoumání restaurovaných objektů, některé ze zmíněných projektů doprovázejí rovněž dokumentární filmy, které muzeum nabízí ve svém internetovém obchodě.

V dramaturgické řadě pokračuje muzeum i letos. Od 28. května představuje v Arcidiecézním muzeu Olomouc, které je součástí MUO, pohnutý osud, obnovu a výsledky zkoumání významného gotického obrazu Panny Marie Zašovské, jehož restaurování probíhalo v letech 2007 a 2008. Podle ředitele MUO Pavla Zatloukala je zisk Oscara v oblasti památkové péče, jak bývá také cena Europa Nostra nazývána, obrovskou poctou. „Jsem velmi rád, že naše komplexní a koncepční péče o kulturní dědictví a duchovně orientovanou výtvarnou kulturu tímto oceněním získává evropská měřítka. Současně cenu vnímám jako potvrzení smysluplnosti těsné spolupráce státu s církví, tedy našeho muzea s olomouckým arcibiskupstvím, které je vlastníkem restaurovaných památek," uvedl Zatloukal.

Zástupci MUO se 5. června zúčastní slavnostního vyhlášení Cen Europa Nostra v antickém amfiteátru v sicilské Taormině, kde bude z 28 laureátů vybráno ještě sedm vítězů Velké ceny, která je spojena s dotací 10 tisíc euro. Bronzovou plaketu, která je součástí ocenění, však převezme ředitel Zatloukal od členů vedení organizace Europa Nostra až 11. června při příležitosti konference Náboženství a veřejná moc v zemích EU, kterou za účasti odborníků ze státní správy a akademického sektoru všech členských států EU pořádá Ministerstvo kultury ČR v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Cena Europa Nostra je každoročně udělována vybraným špičkovým projektům v oblasti ochrany kulturního dědictví. Ocenění se týkají vynikajících výsledků ve čtyřech kategoriích: restaurování, výzkum, služba ochraně kulturního dědictví a vzdělávání. Od roku 2002 je společně uděluje Evropská komise a panevropská federace pro kulturní dědictví Europa Nostra se záměrem propagovat a ocenit vynikající postupy při rehabilitaci kulturního dědictví.

Mezi oceněnými se zástupci z České republiky objevili již v minulosti. Odborná porota ocenila projekty na záchranu Valdštejnského paláce v Praze a souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z Kaple sv. Kříže na Karlštejně, v roce 2003 bodovala postupně restaurovaná Svatojiřská sbírka Františka Ferdinanda d´Este na zámku Konopiště a Český Krumlov za projekt restaurování a prezentace sbírek zámeckého barokního divadla. Vloni pak ocenění získal znovu Český Krumlov za projekt Konzervace jižní fasády Horního hradu Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.

 

Zdroj: TZ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024