pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Budova kláštera a kostela Všech Svatých v České Lípě
© Milan Turek



Oybin bude kouzelným místem zahájení českolipského festivalu hudby

OYBIN: V letošním roce si připomínáme výročí pádu totality a současně mladší výročí vstupu do Evropské Unie. Obě tato jubilea spojuje idea mezinárodní spolupráce a rozvoj přátelských vztahů především v rámci Evropy. Z této myšlenky čerpá také hudební festival, který před osmnácti lety inicioval vynikající zpěvák a organizátor Martin Prokeš. Hudební tradice České Lípy nezasahuje jen prostor Euroregionu Nisa. Účastí aktérů z jiných zemí tak naplňuje humanitní ideály, které byly Čechům vždy blízké.

26.10.2019
00:00 - 00:00
Autor článku: 
Milan Turek

„Z celého srdce si přeji, aby letošní 18. ročník festivalu , byl pro posluchače plný nových dojmů, pocitů, zastavení a setkání ve společnosti hudby. Lípa Musica by pravděpodobně nevznikla nebýt pádu totality a daru, který naše země dostala. Daru svobody, demokracie, možnosti vychovávat naše děti s možností svobodného názoru. Važme si toho. Přeji vám, ať jsou vaše srdce otevřená a vy v každém okamžiku nasloucháte, protože všechno, co máme, je jen okamžik.“ Vyjadřuje svůj názor manažer festivalu Martin Prokeš k letošnÍmu festivalu v roce významných výročí.

Prologem festivalu bude vystoupení Praga Cell Quartet v ruinách kostela na Ojbíně nedaleko od Žitavy. Uskuteční se v druhé polovině srpna, poslední koncert uvedou v říjnu dětské pěvecké sbory pod názvem Má to smysl v České Lípě. Letošními aktéry  vedle Liberecka budou instituce v Sasku a Ústeckém kraji. Úvodní koncert pro Liberecký kraj bude v bazilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích zazní v provedení souboru The Kingś Singers,  fenomenální vokální sextet z Velké Británie spolu s libereckým Severáčkem. Ten bude mít navíc samostatné vystoupení v největším žitavském kostele sv. Jana. V romantickém prostředí na břehu Nisy v klášteře založeném českou královnou a také za přispění matky sv. Zdislavy v Marienthalu se uskuteční koncert Hudba středověkých klášterů. V pohraničním revíru českého loupežníka Karáska, v malebné obci Waltersdorf vystoupí Lípa Musica Sextet s koncertem Antonína Dvořáka.

V lázeňském městě vTeplice vystoupí Špačci ve fraku, v Děčíně zazní Dvořákovy Moravské dvojzpěvy a v Ústí nad Labem uvede David Eben se sborem Schola Gregoriana  Pragensis  a violoncellistou Jiřím Bártou koncert Dialog lidského hlasu a strun. Osobitá zpěvačka Lenka Nová se představí v Kamenickém Šenově se svým altem za doprovodu klavíristy Petra Maláska. Šluknovský zámek okouzlí svou hudbou klavírista Miroslav Sekera. Janoska Styl vytváří životem pulsující hudební ohňostroj. Ruský rodák Sergej Malov přinese do Zahrádek hudbu různých stylů a epoch zcela autentickým způsobem. V Doksech se představí violoncellista Julian Steckel. V Prysku to bude renomovaná německá houslistka a respektovaná freiburská profesorka Julia Schröder společně se svým ansámblem Lautten Compagney Berlin.

V České Lípě postrádá Lípa Musica důstojné prostředí pro náročné koncerty a tak jsou využívány především i menší chrámy, jako např. kostel Mistra Jana Husa, kde vystoupí ukrajinský rodák Alexander Hrustevich, jeden z nejlepších hráčů na knoflíkový akordeon (bajan) na světě. Těžištěm koncertů je českolipská bazilika Všech Svatých, kde se setkají koncertní mistr Berlínské a České filharmonie Josef Špaček a první houslista Berlínské filharmonie Noah Bendix-Balgley.  Středověká a renesanční inspirace Dantovou Božskou komedií ve zpěvech, mluveném slovu a videoartu uvedou Martin Prokeš a Marek Šulc. V Biberově kapli zazní Janáčků Zápisník zmizelého. Lešanské jesličky pro svou produkci využijí Jiráskovo divadlo.

Hudební festival Musica Lípa je připraven v patnácti městech Libereckého, Ústeckého kraje a Horní Lužice. Pro návštěvníky do míst, kam je obtížné cestovat, připraví organizátoři možnost dopravy autobusy. Tradičně festival podporují město Česká Lípa, Liberecký kraj a také soukromí donátoři včetně církevních institucí. Vstupné na většinu koncertů je přístupné i lidem s nižšími příjmy.

Festival potrvá od 17. 9. do 26. 10. 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024