pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor
Otevřeně o Praze
© Tomáš Sysel



Otevřeně o Praze: Open House Praha a Krenovka zvou na debatu o kulturním dědictví Prahy

PRAHA: Organizace Open House Praha pořádá ve spolupráci s kulturním centrem Krenovka již čtvrtou debatu z cyklu Otevřeně o Praze, který se týká témat spojených s rozvojem hlavního města. Ve středu 28. června od 18.00 hodin se v Krenovce v prostorách Čítárny Unijazz uskuteční panelová debata na téma péče o kulturní dědictví Prahy.

28.06.2023
18:00
Autor článku: 
Michaela Pánková

Praha se opakovaně řadí mezi nejkrásnější města na světě. Vyznačuje se pestrou paletou historických staveb z různých architektonických období a naštěstí jen s malou újmou přežila hrozby druhé světové války. „Během večera budeme diskutovat o tom, zda si dostatečně vážíme zachovaných architektonických hodnot, zda dokážeme přispívat k rozkvětu města a obohacovat jej o nové počiny a jestli o něj pečujeme s patřičným respektem a odborností,“ říká Klára Veselá, ředitelka Open House Praha.

Program určený především pro pražskou veřejnost bude rozdělen na tři bloky. Po úvodní části, která účastníky seznámí s problematikou, bude následovat debata čtyř panelistů moderovaná Michalem Šedivým, lektorem celoročních akcí Open House Praha. Celý večer zakončí blok určený dotazům veřejnosti. Mezi panelisty debaty bude Kateřina Bečková, místopředsedkyně Klubu Za Starou Prahu, Petr Hlaváček, architekt a náměstek primátora hlavního města Prahy, Ivo Macek, ředitel Muzea města Prahy, a Jaroslav Podliska, ředitel Územního odborného pracoviště v Národním památkovém ústavu.

Debatní cyklus Otevřeně o Praze, který pravidelně otevírá témata týkající se rozvoje Prahy, odstartoval v únoru letošního roku debatou o nemotorové dopravě v Praze a pokračoval debatami na témata spojená s budoucností Nákladového nádraží Žižkov a architektonickými proměnami Žižkova. „Celoroční činnost organizace Open House Praha se zaměřuje nejen na komentované procházky a prohlídky známých i méně známých pražských míst. Jako nezávislá nezisková organizace zveme také k jednomu stolu zástupce samospráv, developery, aktivní občany ze spolků a odborné instituce a snažíme se vytvořit diskuzní platformu, kde mohou zaznít různé názory a pohledy na proměny města, říká Klára Veselá, ředitelka Open House Praha.

Vstup na akci je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě prostoru organizátor doporučuje rezervaci vstupenky za symbolický poplatek prostřednictvím GoOut.net: Otevřeně o Praze: Péče o kulturní dědictví Prahy. Více informací naleznete také na openhousepraha.cz/kalendar-akci/ nebo v události na Facebooku.

 

Podrobnosti o panelistech:

PhDr. Kateřina Bečková vystudovala obor teorie kultury na Filozofické fakultě UK. Následně začala pracovat v Muzeu hl. města Prahy coby kurátorka sbírky historických fotografií a Langweilova modelu. Je autorkou a spoluautorkou řady publikací, přičemž celou její tvorbou se vine především téma „zmizelé“ Prahy 19. a 20. století. V roce 1990 začala provozovat nakladatelství Schola ludus Pragensia. V letech 2000–2021 byla předsedkyní Klubu Za starou Prahu, kde v současnosti zastává pozici místopředsedkyně.

doc. Ing. arch. Petr Hlaváček vystudoval architekturu a urbanismus na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde také působil jako pedagog a v letech 2010–2015 i coby proděkan pro rozvoj. Následně řídil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kde pod jeho záštitou vznikal Metropolitní plán Prahy. Byl nominován na cenu Architekt roku (2018) a spolu se svojí ženou vede atelier Headhand architekti. Od roku je 2018 zastupitelem hlavního města Prahy a v současnosti zastává pozici náměstka primátora HMP pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

 

RNDr. Ing. Ivo Macek vystudoval Fakultu managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a geologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Po krátkém působení v bankovním sektoru začal pracovat v Přírodovědeckém muzeu Národního muzea, jehož ředitelem se stal v roce 2015. Po sedmi letech pak zvítězil v konkurzu na pozici ředitele Muzea hl. města Prahy, které od letošního roku vede již pod novým názvem (Muzeum města Prahy).

 

PhDr. Jaroslav Podliska, Ph.D. vystudoval historii a archeologii na Filozofické fakultě UK. V Národním památkovém ústavu působí od roku 1993. V současnosti zastává již čtvrtým rokem pozici ředitele územního odborného pracoviště v Praze. Je autorem nebo spoluautorem řady odborných studií a monografií publikovaných u nás i v zahraničí a externě přednáší na Karlově univerzitě (například terénní teorii a praxi, archeologii či dějiny středověké Prahy).

 

Open House Praha na sociálních sítích

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

 

Open House Praha, z. ú. je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí, a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující více než 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (procházky pro veřejnost, akce pro dobrovolníky, partnery, členy klubu), včetně vzdělávacích programů pro děti či lidi s hendikepem.

Nové kulturní a komunitní centrum Krenovka sídlí v objektu kulturní památky Krenovka na dolním Žižkově. Poskytuje zázemí a místo pro prezentaci různým uměleckým oborům, jako je tanec, hudba, literatura nebo vizuální umění. Dále je prostorem pro vzdělávání, komunitní život a setkávání. V objektu se nachází Čítárna Unijazzu, výtvarný ateliér Krenovka Inkubátor, kreativní prostor ArtHUB a působí zde i Tanec Praha. Provozovatelem Krenovky je společnost SUDOP Real, která objekt bývalého drážního hostince nechala zrekonstruovat.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024