středa
17. července 2024
svátek slaví Martina



Otevřená kavárna i lidé

PRAHA: Snahou Občanského sdružení Máme otevřeno? je podporovat integraci lidí s mentálním postižením do společnosti a zároveň informační osvěta veřejnosti. Do výčtu jeho hojných aktivit patří například cyklus autorského čtení, charitativní aukce uměleckých děl a nyní aktuálně 9. ročník benefiční akce Podzimní kafemletí.

Tento hudební a divadelní integrační festival se bude konat od 11. do 13. září.

 

Ve čtvrtek a v pátek proběhne na náměstí Jiřího z Poděbrad na Praze 3 Open-air akce s bohatým kulturním programem, soutěžemi a tombolou.

Dopoledne je zaměřeno na dětské diváky a jejich rodiče, odpoledne na všechny věkové kategorie a večer pak na mladé diváky. Vystoupí zde kapely Ohm Square, Bez peří, Orchestra, Ridina Ahmedová a další. Již tradičně se bude po celý den servírovat káva zdarma. Výtěžek z dobrovolného vstupného, který půjde na podporu konkrétních klientů v rámci Asistenční služby, bude zdvojnásoben nadací Divoké husy.

"Úplně obyčejný večer" se uskuteční 13. září od 19 h ve velkém sále České národní banky, Senovážné náměstí 30, Praha 1. Provázet jím bude Jaroslav Dušek, vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers a Komorní orchestr Berg. Zakoupením vstupenky v ceně 590 Kč bude podpořen Pracovně-tréninkový program v kavárně Vesmírna, kde pracují jako barmani a číšníci jedinci s mentálním postižením. Během dvou let by zde měli získat takové zkušenosti, aby se mohli uplatnit především na nechráněném trhu práce.

Mgr. Filipa Budáka, koordinátora Informačního a poradenského centra Máme otevřeno?, jsem poprosila o bližší informace.

V kavárně Vesmírna se připravují na vstup do běžného života lidé s handicapem. Máte přehled o tom, jaké procento z nich se dokáže na pracovním trhu uplatnit?

Na otevřeném trhu práce najde uplatnění zhruba 60 % klientů z kavárny Vesmírna. Mají možnost ještě využít služeb Tranzitního programu, který také pomáhá lidem s mentálním postižením při hledání práce. Úspěšnost klientů z tohoto programu je 90 %.

Vzhledem k tomu, že Podzimní kafemletí se letos koná již podeváté, musí být tato akce úspěšná. Můžete nám kromě již zmíněného autorského čtení a aukcí uměleckých děl představit další vaše dlouhodobé aktivity?

Z kulturně-osvětových aktivit ještě pořádáme v kavárně Vesmírna výstavy výtvarných děl lidí s postižením i bez a několikrát do roka různé workshopy. Každoročně vydáváme Informačně-osvětový diář a v průběhu roku časopis MYM.O!, na kterém se podílejí přímo lidé s mentálním postižením. Kromě Pracovně-tréninkového programu v kavárně Vesmírna a Tranzitního programu, které se zaměřují na zaměstnávání, provozuje naše sdružení dalších 5 integračních programů: Jiné odpoledne – integrace dětí do kroužků, Akce Pontony – formou občanské advokacie zde fungují dvojice klient a dobrovolník, Asistenční služba – odlehčovací služba pro lidi s MP ve věkové kategorii 3 až 50 let, Dobrovolnické centrum – funguje jako kontaktní centrum pro dobrovolníky, Informační a poradenské centrum – služba odborného sociálního poradenství pro naši cílovou skupinu, jejich rodiny a veřejnost.

A co bude následovat po Kafemletí?

Po skončení festivalu by měl světlo světa spatřit nový Informačně-osvětový diář na příští rok. Také dále poběží pravidelné kulturní aktivity – autorská čtení, výstavy a worshopy v kavárně Vesmírna a na jaro chystáme další Charitativní aukci – benefiční hru.

Děkuji za rozhovor

Eva Horníčková

Další informace naleznete na http://www.mameotevreno.cz/.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024