OSTRAVA: Studenti Ostravské univerzity už několik měsíců aktivně pomáhají v nemocnicích, sociálních zařízeních a všude tam, kde je povolá kraj v rámci projektu #BOSMEPARTYJA. Nyní se rozhodla šířit radost v poloprázdných centrech krajských měst, které rozveselí grafikami vytvořenými studentkou Fakulty umění.
Smutného centra Ostravy si všimlo vedení univerzity už před měsícem, kdy utichl studentský život a postupně se z ulic vytrácela i veřejnost. Protože v oblasti zdravotnictví a sociální péče pracují studenti i akademici z OU naplno už několik týdnů a stále narůstají počty dobrovolníků napříč fakultami, napadlo rektora Jana Latu pomáhat i jinak – úsměvem. Vznikl tedy projekt Pomáháme úsměvem a ve spolupráci s Barborou Hlavicovou, studentkou intermediálního umění, vznikla série grafik, které spojuje motto „Úsměv je taky nakažlivý. Šiřte ho s námi.“
Velkoformátové plakáty tematicky spojuje umění, historie a humor, který v tuto chvíli ztrácejí často i ti největší optimisté. Jejich cílem je upoutat pohledy kolemjdoucích a připomenout jim, že nakažlivost se netýká jen virů, ale také vytrácejícího se úsměvu. „Představa, že se v této době u výlohy s grafikou člověk zastaví a zasměje, je pro nás velkou motivací něco takového zorganizovat.“ Říká rektor Ostravské univerzity, Jan Lata. Ten dále dodává: „Je důležité, abychom nepropadali panice, nepřestali jsme se na sebe alespoň pod rouškou usmívat a věřili, že společně to brzy zvládneme.“ Originální a veselá tvorba z dílny OU už příští týden ozdobí nejen centrum Ostravy, ale také Třince a Českého Těšína. V případě zájmu o pomoc se šířením radosti v jakémkoli jiném městě napříč republikou, univerzita plakáty ráda zašle.
Na stránkách pomahame.osu.cz se veřejnost může dozvědět více o dobrovolnické činnosti organizované Ostravskou univerzitou.
ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.
PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.