STRAKONICE: Strakonický hrad z 13. století, zapsaný do seznamu národních kulturních památek v roce 1995, má nyní tři vlastníky - část, v níž se nachází Muzeum středního Pootaví patří Jihočeskému kraji, další objekty vlastní římskokatolická církev a více než polovina hradu patří městu Strakonice. V roce 2006 vložilo město do opravy hradu kolem 65 milionů Kč, z toho 24 milionů získalo od ministerstva pro místní rozvoj a přes 2 miliony poskytl Jihočeský kraj.
V roce 2007 zahájilo město opravu barokního paláce, v němž sídlí ZUŠ, za cca 10 milionů Kč ze svého rozpočtu. Letos se podařilo radnici získat na další opravy 57 milionů z tzv. norských fondů. Za ně opraví černou kuchyni, svatební síň a další repzezentační a kancelářské prostory, fasádu a střechu přilehlého zámku.
Další finanční prostředky obdrží město z Regionálního operačního programu - 11,7 milionů Kč. Veškeré opravy mají být skončeny do dvou let.
ev
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.