středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Opočno slavilo své výročí i výstavami rodáků

Letohrádek OpočnoOPOČNO: Město si v sobotu 13. září slavnostně připomnělo 940. výročí své existence. Na své si přišli milovníci starých časů, kteří si mohli užít průvod postav v kostýmech, prohlédnout dobová vystoupení v různých středověkých zákoutích a zaposlouchat se do gotických skladeb, jež zde zaznívaly na rynku. Středověkou atmosféru dotvářeli i kejklíři, šermíři a tanečnice. Málokdo odolal řemeslným výrobkům na lidových trzích. Celé město slavilo datum, kdy v Kosmově kronice byla poprvé zmínka o tomto městě.

Mnozí návštěvníci i místní navštívili také běžně nepřístupná místa, jež byla otevřena pouze v tento výjimečný den. Velkým magnetem byl samozřejmě opočenský zámek. Co do návštěvnosti  však nezůstal daleko za ním ani zámecký letohrádek, který hostí výstavu tří autorů. V letohrádku jsou nainstalována díla tři rozdílných umělců z rozdílných dob. Jedná se o malíře Františka Kupku, sochaře Ottu Gutfreunda a fotografa Jiřího Steinera. Zdánlivě spolu díla těchto autorů nijak nesouvisí, avšak při troše snahy zjistíme, že toto seskupení není pouze nahodilé.

František Kupka – malíř a grafik, který se stal jedním z pilířů evropského výtvarného umění se narodil právě zde v Opočně /23. září 1981/. Do školy chodil v nedaleké Dobrušce. Zde také vznikla jeho raná výtvarná díla za pozornosti tehdejšího starosty Archleba, která jsou i dnes k vidění na dobrušské radnici. Vyučil se původně sedlářskému řemeslu, ale díky svému výtvarnému talentu přešel do řemeslnické školy v Jaroměři. Později na studia na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru profesora Sequence až do roku 1971, kdy se vydal na studia do Vídně. Po čtyřech letech strávených ve Vídni přesídlil do Paříže jako stipendista na Académie des Beaux Arts. Během studií se živil malováním plakátů a kondicemi. V roce 1914 odešel dobrovolně do války a utrpěl u řeky Aisne zranění. Byl vyznamenán Řádem důstojníka čestné legie a stal se kapitánem. Byl jedním ze zakladatelů československých legií ve Francii a po návratu do Puteaux u Paříže zde založil Českou kolonii. Po válce působil jako profesor na Akademii výtvarného umění v Praze. Přednášel i později v Paříži pro nové československé stipendisty. Na pařížském předměstí Puteaux , kde prožil větší část svého života, umírá 24. června 1957.

Sochař Otto Gutfreund v roce 1914 cestuje do Paříže, kde se setkává s Picassem, Grisem,Plastika sochaře O. Gutfreunda Apollinairem a obchodníkem s uměleckými díly Kahnweilerem. V okamžiku vyhlášení války se nachází v Paříži, kde vstupuje do Cizinecké legie. Účastní se bojů na Sommě, L'Artois a v Champagni. Roku 1915 podepisuje s několika rakousko-uherskými spolubojovníky žádost o včlenění do francouzské armády. Po demobilizaci 1916, je uvězněn v Lyonu po odmítnutí všech žádostí o začlenění do francouzské armády, stejně jako do československé legie. Mezi 1916 a 1918 je uvězněn v táboře Saint- Michel-de-Frigolet v Bouches-du-Rhône. V roce 1918 je Gutfreund přesunut do civilního tábora v Blanzy a po tříletém věznění se usazuje v Paříži, kde pokračuje v přerušené práci za první světové války.

Fotograf Karel Steiner chodí o půl století později pravidelně každý den z pařížského bytu do svého fotografického ateliéru v Puteaux. Tam je místo, kde pracuje na svých profesních fotografiích i na sběrném fotografickém projektu „Češi ve Francii“. Při cestě do ateliéru vedou jeho kroky stejnými ulicemi a parčíky, kudy chodíval kdysi František Kupka. Steiner – stejně jako Kupka původem Čech, odešel velmi mladý po sovětské okupaci v roce 1968. Jeho cesta vedla nejprve do Ameriky, kde se věnoval studiu fotografie. Po téměř dvaceti letech odchází z New Yorku do Paříže a otevírá si svůj ateliér v Puteaux na předměstí Paříže. Kromě vlastní fotografické tvorby působí také jako profesor fotografie na Parsons School of Design v Paříži. V posledních třech letech mapoval na svých portrétních fotografiích umělecké legendy Čechů žijících ve Francii a vytvořil obsáhlý soubor fotografií s názvem „Češi ve Francii“.

Otto Gutfreund a stejně tak i František Kupka sloužili jako čeští dobrovolníci ve Francii. Spojení výstavních exponátů v Zámeckém letohrádku v Opočně má tedy své vnitřní souvislosti. Jsou to místa, kde žil a pracoval opočenský rodák František Kupka, kudy možná kráčel Otto Gutfreund v jejich šlépějích nyní kráčí Karel Steiner. Pařížský fotograf připravil v prvním poschodí letohrádku tuto nekonvenční prezentaci vážící se ke Kupkovi a českým dobrovolníkům za první světové války společně s Jiřím Králíčkem z Občanského sdružení Abakus Opočno. V přízemních sálech jsou pak Steinerovy fotografie z cyklu Češi ve Francii a pitoreskní zákoutí ve francouzském Puteaux.

Expozice v zámeckém letohrádku je součástí souboru výstav vážících se k předání předsednictví EU Francií České republice a ve svém proslovu jí vysoko ocenil přítomný poslanec Josef Ježek, francouzská delegace z Puteaux i místní návštěvníci.

Zámecký letohrádek v Opočně: FRANTIŠEK KUPKA-OTTO GUTFREUND-KAREL STEINER

 

Text: Helena Fenclová /uma

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024