VYSOKÁ U PŘÍBRAMI: Tři představení opery Antonína Dvořáka Rusalka uvedená v krásných přírodních kulisách zámeckého parku čekají v létě návštěvníky skladatelova památníku ve Vysoké u Příbramě. „Právě tudy se Dvořák procházel, když Rusalku skládal. Slavné melodie k libretu Jaroslava Kvapila vznikaly v jeho hlavě během pravidelných procházek v parku v lese, kde se nachází i tajuplné Rusalčino jezírko,“ říká operní pěvkyně Anita Jirovská z Opera studio Praha, asociace, která projekt ve spolupráci s Památníkem Antonína Dvořáka pořádá. Vysoká je tak spjata s Rusalkou, ta se tu však naposledy uváděla v 50. letech minulého století. „Vysoká nám dala Rusalku a my bychom jí měli dát možnost znovu ožít právě na tomto kouzelném místě,“ dodává Jirovská. Premiéra světoznámé Dvořákovy opery je 19. června od 19.30. Reprízy jsou 22. a 25. června. Vstupenky v cenách 300–450 korun lze pořídit buď přímo v Památníku Antonína Dvořáka, rezervovat na rezervace@antonindvorak.cz nebo je koupit přes www.goout.cz
Rusalka se bude odehrávat pod širým nebem na různých místech zámeckého parku. Hlavními kulisami bude okolní příroda i novorenesanční vila, kde se nyní nachází Dvořákův památník. „Dějištěm prvního jednání bude jezírko a okolní stromoví. Na druhé dějství se diváci přesunou k zámečku,“ popisuje Anita Jirovská. Ta bude – spolu s Eliškou Gattlingerovou – alternovat titulní roli Rusalky. Ježibabu ztvární Alžběta Symerská, Vodníka Martin Vodrážka, jako Princ se představí Peter Malý, Cizí kněžnu zpívá Karolína Cingrošová v alternaci s Barborou Ďubekovou, Kuchtíka ztělesní Veronika Kaiserová, Hajného Michael Skalický, Lovce Roman Martinec a v rolích žínek uvidíme Evu Hartovou, Hanu Kuželovou a Terezu Papouškovou.
„Dvořák na Vysokou jezdil pravidelně a měl to tu moc rád. Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park a les s jezírky, z nichž dnes jedno nese Rusalčino jméno, a obecně nádherná okolní krajina. To všechno jsou místa, která světoznámého skladatele inspirovala,“ doplňuje za spolupořadatele Vojtěch Poláček, ředitel Památníku Antonína Dvořáka. Právě v jeho areálu se opera odehraje. „Rusalka zde byla naposledy v kompletním provedení uvedena v 50. letech a my jsme moc rádi, že se sem znovu vrací,“ říká Poláček.
Do projektu se zapojil i švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud z Opera studio Praha působící na českých i evropských scénách, zkušený operní režisér Dominik Beneš, který spolupracoval mj. s Národním divadlem Praha, a další profesionální umělci. Hudba bude upravena pro čtrnáctičlenný orchestr a – jako vždy u Opera studio Praha – nebude chybět pantomima. Sbor a taneční část představení doplní ve spolupráci se ZUŠ Open žáci umělecké školy Antonína Dvořáka a Tomáše G. Masaryka v Příbrami, děti z Hořovic, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, sbor Krásky a další. Na kostýmech se bude podílet mj. Divadlo A. Dvořáka Příbram.
Právě propojení operních umělců s těmi, co zkušenosti teprve sbírají, bylo i cílem pořadatelů. „Opera Studio Praha chce dát vždy dohromady lidi, kteří se od sebe mohou navzájem učit, k čemuž Rusalka přímo vybízí: libreto napsal Jaroslav Kvapil, který byl v té době mladým literátem. Naproti tomu Dvořák byl již významným, zkušeným a zralým skladatelem. A jejich spoluprací vznikla výjimečná věc,“ říká Anita Jirovská. Ta upozorňuje ještě na jednu zajímavost: v inscenaci se objeví i postava Antonína Dvořáka, která bude operou procházet…
Věčný příběh první lásky
Památník Antonína Dvořáka je i v dnešní době místem, kde se historie propojuje s uměním a přírodou. „Chceme, aby diváci zažili pocit krásna, a nechali ho sebou prostoupit,“ zdůrazňuje Jirovská. Rusalka je podle ní jedno z nejnádhernějších operních děl. „Jde o kouzelný příběh první lásky, který osloví úplně každého. Zatímco Rusalka prožívá lásku poprvé, Vodník a Ježibaba už jsou zkušení. Vědí, jak to ve světě chodí. Vědí, že Rusalku princ nejspíš zklame, vědí ale také, že ať udělají cokoliv, první lásce nezabrání. V Rusalce tak najdeme kousek sebe. Ať jako zamilovaný, nebo jako rodič,“ říká Jirovská. Opera je předposledním dokončeným dílem Antonína Dvořáka. Psal ji v době, kdy se již vrátil ze svých cest z Ameriky, a rozhodl se věnovat svou tvorbu vlastnímu národu. „Komponoval díla určená zejména domácímu publiku. I proto je Rusalka pro každého z nás,“ uvádí Jirovská.
Vysoká: kouzelné místo plné hudby
Dvořák na Vysokou jezdil více než dvacet let. Kousek od zámečku je jezírko, které ho inspirovalo, když Rusalku skládal. „Když projdete vstupní branou parku, ocitnete se v jiném světě. Klid, pokora, zastavený čas…. Myslím si, že podobné to zde bylo už za Dvořáka. Je zde prostě genius loci, který vás uchvátí a nelze se mu vyhnout,“ vypráví Jirovská.
Uvedení opery Rusalka na Vysoké podpořil Středočeský kraj. Je součástí Středočeského kulturního léta a jednou z mnoha akcí, kterou Památník Antonína Dvořáka připravuje. „Na sklonku léta nabídneme návštěvníkům projekt rozšířené reality Vysoká – říše zvuků. Pomocí mobilní aplikace budou moci objevovat nejrůznější místa v okolí našeho památníku spojená s působením Antonína Dvořáka. A zároveň budou poslouchat jeho krásnou hudbu,“ říká ředitel památníku Vojtěch Poláček, pod jehož vedením teď místo znovu ožívá.
Opera Rusalka. 19., 22., a 25. června od 19.30, Památník Antonína Dvořáka, Vysoká u Příbramě 69. Plné vstupné 300 - 450 korun, snížené 150 korun, v prodeji přes rezervace@antonindvorak.cz, tel. 318 618 115 nebo www.goout.cz
Sólisté Opera studio Praha
Sébastien Bagnoud pochází ze Švýcarska, studoval na HEMU v Lausanne a v roce 2018 získal též titul v oboru dirigování na HAMU v Praze u doc. Koutníka, N. Baxy a doc. Svárovského. Obdržel cenu Y. Simonova na mezinárodní dirigentské soutěži v Polském Radom. V roce 2012 založil smyčcový orchestr Sedunum String Orchestra ve Švýcarsku, se kterým pravidelně pořádá a diriguje koncerty s předními sólisty (A. Baranov, Ch. Croisé, G. Moix, A. Fournier aj.). Je spoluzakladatelem Opera studio Praha. V operní literatuře debutoval v roce 2014 představením The turn of the Screw B. Brittena. V roce 2015 byl osloven Operou du Rhône, aby nastudoval a dirigoval Rossiniho Viléma Tella v amfiteátru Martigny, s Operou Agaune připravil J. Offenbacha Orfeus v podsvětí ve Švýcarském Saint-Maurice, kde letos uvede Pucciniho Toscu. Opakovaně se vrací též v rámci koncertní činnosti do Beirutu v Libanonu. Byl asistentem dirigenta N. Baxy a dirigentem v inscenacích Čarostřelec (Weber) a Evžen Oněgin (Čajkovskij) v divadle J. K. Tyla. V létě 2018 asistoval J. Fiore v Grand Théâtre de Genève u opery Carmen. Spolupracoval s Karlovarským symfonickým orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice, a v letošním roce debutoval v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.
Anita Jirovská je pěvkyně se sametovým hlasem. Absolvovala pražskou HAMU a partnerské HEMU ve švýcarském Lausanne. Odtud vedly i její první úspěchy do Francie, Ženevy a na Slovensko. V současnosti účinkuje v českých divadlech a vede také Opera Studio Praha.
Víte, že…
Antonín Dvořák na Vysoké započal, dokončil nebo cele vytvořil přinejmenším třicet velkých kompozic, z nichž mnohé patří k vůbec nejvýznamnějším v rámci celé skladatelovy tvorby? Jsou to například Čert a Káča, Jakobín, Humoresky, Symfonie č. 8 a v neposlední řadě Rusalka, se kterou je zdejší příroda už navždy spjata.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami je příspěvkovou organizací Středočeského kraje? Ten zřizuje a podporuje i další památníky významných osobností spjatých s tímto regionem.
novorenesanční vilu z roku 1878 navrhl architekt Čeněk Gregor, který se jako stavitel později podílel na budování nejvýznamnějších pražských veřejných budov? K těm paří i Národní divadlo, Národní muzeum či nová budova Hlavního nádraží. Vilu obklopuje krásný anglický park o rozloze osmi hektarů – uprostřed malebné české krajiny s lesy, loukami, rybníky a nedalekými brdskými vrcholky.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.