středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Michael Kubečka i Alzběta Symerská své party v Čertu a Káče rozhodně pojmou naplno.
© Foto: René Volfík



Open-air opera Čert a Káča bude uvedena na Vysoké u Příbramě, kde ji Antonín Dvořák složil. Poprvé jí publikum tleskalo před 125 lety

VYSOKÁ U PŘÍBRAMĚ: Tři výjimečná letní představení pohádkové opery Čert a Káča Antonína Dvořáka uvedená v kouzelných kulisách anglického parku přilákají 16., 18. a 20. června diváky na Vysokou u Příbramě. „Operu uvedeme pod širým nebem v zámeckém parku – místě, kde Dvořák při procházkách komponoval její slavné melodie,“ říká operní pěvkyně Anita Jirovská z asociace Opera studio Praha, která, společně s Památníkem Antonína Dvořáka, projekt pořádá. „Podobně jako u Rusalky, kterou zde úspěšně hrajeme už třetím rokem, budeme i v případě Čerta a Káči střídat jednotlivá dějiště. Diváci tak s námi budou opět putovat – tentokrát z vesnické zábavy, do pekla a na zámek. Peklo a tancovačku ale nebudou jen pozorovat. Spolu s interprety a orchestrem budou přímo v centru dění,“ zve Jirovská na operu, která byla poprvé uvedena před 125 lety v pražském Národním divadle. Vstupenky od 190 do 490 korun nabízí Památník Antonína Dvořáka a www.goout.cz.

od 16.06.2024 do 20.06.2024
Autor článku: 
Magdalena Bičíková, Jana Bryndová

Hlavními kulisami Čerta a Káči na Vysoké tak bude krásná příroda, ale i novorenesanční vila hraběte Kounice, kde se nyní nachází Dvořákův památník. „Kde jinde lze víc pocítit skladatelovu přítomnost? Park ožije jeho hudbou a součástí představení se stane i náš orchestr. A nejen jako doprovod. Účinkovat bude i jako kapela na vesnické tancovačce,“ prozrazuje Jirovská.

Roli Káči ztvární mezzosopranistka Alžběta Symerská v alternaci s Elli Aloneftou, její matku Liana Sass, čerta Marbuela basista Michael Kubečka v alternaci s Vojtěchem Pačákem. Jako Ovčák Jirka se představí Jan Hájek v alternaci s Filipem Štovíčkem, Lucifera zpívá Josef Kovačič, alternuje ho Jan Nedbal. Čerta ztvární Jonatan Muller, kněžnu představí Marie Schmidtová a komornou Denisa Hanušovská a v roli samotného Antonína Dvořáka uvidíme Vojtěcha Svobodu.

Podobně jako v případě Rusalky, kterou na Vysoké letos uvádějí 22. a 24. června, i tentokrát se do projektu zapojil švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud. Umělec z Opera studio Praha působí na českých i evropských scénách. Režii bude mít opět zkušená operní režisérka Dagmar Hlubková. Ta věří, že interpretace Čerta a Káči bude taková, jak operu skladatel napsal a zamýšlel. „Park na Vysoké nabízí nepřeberné množství pohledů a zákoutí, z nichž tentokrát využijeme tři scenérie. Příprava open-air opery je zcela jiná než v klasickém divadle. Také doba nastudování je mnohem kratší a vyžaduje absolutní připravenost celého týmu,“ vysvětluje Hlubková a zve malé i velké diváky na veselou operu o hubaté Káče, chytrém ovčáku Jirkovi a trochu nešikovném čertu Marbuelovi.

Významný podíl na podobě opery má rovněž choreograf Martin Šinták, který účinkující rozpohyboval a roztancoval.

Dvořákova partitura bude upravena pro šestnáctičlenný orchestr. Zpěváky a zpěvačky z Kühnova smíšeného sboru doplní UŠ Příbram I, taneční škola Dohnal Dancing a další účastníci.

Pohádka pro děti i dospělé

Všechny Dvořákovy opery jsou jedinečné: okouzlující a hudebně nezaměnitelné. „Pro mě je jeho hudba tou nejprůzračnější a nejčistší promluvou. Nikdo jiný podle mě nedokázal tak přesně vytvořit obrazy, které před sebou viděl. U Dvořáka ale tu hudbu cítíme nejen poslechem. Jako bychom vstoupili přímo dovnitř obrazu, který kolem nás ožívá a dotýká se nás každou notou, sem tam laškovně, jindy s neuvěřitelnou hloubkou a tíhou. Jsem moc ráda a je mi ctí, že můžeme opery Antonína Dvořáka inscenovat právě na místě, kde našel svůj druhý domov, kam pravidelně jezdil a které tolik miloval,“ vyznává se Anita Jirovská.

„Jako zvláštní hosty bychom chtěli přivítat děti. Pro mnoho z nich bude právě Čert a Káča první operou, jakou kdy uvidí, a díky níž se pro tento druh umění nadchnou. S dětmi proto počítáme i na jevišti a doufáme, že je uvidíme i v hledišti! Čert a Káča je ale opravdu pro každého a věřím, že v našem pohádkovém pojetí si získá srdce publika bez ohledu na věk,“ říká Jirovská.

 

Víte, že…

… uvedení opery Čert a Káča na Vysoké u Příbramě v Památníku Antonína Dvořáka podpořil Středočeský kraj?

Operní novinka je součástí Středočeského kulturního léta, které zve i na operu Rusalka.

… opera Čert a Káča je jedním z pozdních jevištních děl Antonína Dvořáka? 

Napsal ji v roce 1899 na libreto učitele a literáta Adolfa Weniga. Premiéra se konala ještě tentýž rok v Národním divadle v Praze. Příběh o chytrém ovčáku Jirkovi, hubatém vesnickém děvčeti Káče a oklamaném čertu Marbuelovi je založen na české lidové pohádce, kterou do své sbírky literárně zpracovala Božena Němcová.

… Antonín Dvořák na Vysoké vytvořil třicet velkých kompozic, z nichž mnohé patří k nejvýznamnějším v rámci celé skladatelovy tvorby?

Kromě Čerta a Káči a Rusalky jsou to třeba Jakobín, Humoresky a Symfonie č. 8.

… doposud všechna představení Rusalky na Vysoké byla zcela vyprodána? 

„Za největší úspěch Rusalky považujeme hned několik věcí. Především, že za námi přišli diváci, kteří předtím nikdy na opeře nebyli, dokonce jí opovrhovali, a pak si s nadšením povídali v hospodě o vílách. S tím, že příští rok přijdou zas… Dalším úspěchem byl neuvěřitelný zájem publika. Museli jsme „nafukovat“ hlediště o místa k stání a nakonec navýšit počet představení, abychom poptávce vyhověli,“ vypráví Jirovská.

… kromě projektu v areálu Památníku Antonína Dvořáka připravuje Opera studio Praha také operu Moliére-Domnělý paroháč?

Představení vzniká v koprodukci s francouzskými kolegy a bude uvedeno jak v České republice, tak na francouzských jevištích. „Naše ambice jsou jednoduché: dělat kvalitní divadlo, které budou mít rádi diváci, a které bude dělat radost účinkujícím,“ uzavírá Jirovská.

www.operastudio.cz

 

Kdo je kdo

Sébastien Bagnoud

pochází ze Švýcarska, studoval na konzervatoři ve Fribourgu a na Akademii múzického umění (HEMU) v Lausanne. V roce 2015 získal magisterský titul na Haute École de Musique v Lausanne pod vedením prof. A. Azan Zielinského a P. Berana v oboru dirigování a v témže roce DAS diplom na akademii v Bernu ve třídě D. Roggena. V roce 2018 ukončil magisterské studium v oboru dirigování na HAMU v Praze u Doc. Koutníka, N. Baxy a Doc. Svárovského. V létě 2017 obdržel cenu Yuriho Simonova na mezinárodní dirigentské soutěži v Polsku ve městě Radom.

V roce 2012 založil ve Švýcarsku smyčcový orchestr Sedunum String Orchestra SSO, se kterým pravidelně pořádá a diriguje koncerty s předními sólisty (A. Baranov, Ch. Croisé, G. Moix, A. Fournier, M. Guttman aj.). V České republice pravidelně diriguje od roku 2018 Komorní orchestr Thayatal, jehož jsou členy přední hráči Janáčkova divadla v Brně a je součástí mezinárodního festivalu „Silberbauerovo hudební Podyjí“. Je spoluautorem projektu a zakladatelem asociace „Opera studio Praha“ a v roce 2018 provedli monolog operu od G. Frida Deník Anny Frankové a balet B. Martinů Kuchyňská revue, k výročí 100 let republiky operu L. Sommera Časoplet a v roce 2022 Ravelovu Španělskou hodinku. S „Opera studio Praha“ diriguje již dvě sezóny Dvořákovu operu Rusalku pod širým nebem v Památníku A. Dvořáka v Příbrami.

V operní literatuře debutoval v roce 2014 v Lausanne, kdy jako asistent A. Zielinského dirigoval představení The turn of the Screw B. Brittena a o rok později dirigoval koncert v rámci festivalu Beirut Chants v Libanonu. V roce 2015 byl osloven Operou du Rhône, aby nastudoval a dirigoval Rossiniho Viléma Tella v amfiteátru Martigny. V prosinci 2017 dirigoval a nastudoval operu J. Offenbacha Orfeus v podsvětí v divadle Martolet v Saint-Maurice ve Švýcarsku. V letech 2015–2017 působil jako asistent dirigenta N. Baxy a dirigoval v inscenacích Čarostřelec (Weber) a Evžen Oněgin (Čajkovskij) v plzeňském divadle J. K. Tyla. V létě 2018 se stal asistentem dirigenta J. Fiore v Grand Théâtre de Genève nové produkce Bizetovi Carmen. V roce 2021 dirigoval v Národním divadle Ostrava balet Korzár od A. Adama a koncerty se symfonickým orchestrem Karlovy Vary, s komorní filharmonií Pardubice a v dubnu 2023 debutoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava. V létě 2022 uvedl s Operou du Rhône Pucciniho operu Tosca v amfiteátru Martigny (CH) s pěti představeními pro 5000 návštěvníků. V listopadu 2023 nastudoval a dirigoval Rossiniho operu Lazebník Sevillský v divadle Martolet ve Švýcarsku.

Anita Jirovská je pěvkyně se sametovým hlasem. Absolvovala pražskou HAMU a partnerské HEMU ve švýcarském Lausanne. Odtud vedly i její první úspěchy do Francie, Ženevy a na Slovensko. V současnosti účinkuje v českých divadlech a vede také Opera Studio Praha.

Basista Michael Kubečka hostuje na několika českých operních scénách (Moravské divadlo Olomouc, Národní divadlo moravskoslezské, Slezské divadlo Opava, Severočeské divadlo opery a baletu). Dlouhodobě spolupracuje s Komorní operou Praha. Koncertně vystupoval s Filharmonií Bohuslava Martinů, Janáčkovou filharmonií Ostrava a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V září 2008 se zúčastnil turné v Japonsku, v lednu a únoru 2009 absolvoval turné v Německu, Francii, Rakousku a Švýcarsku. K jeho rolím patří mj. Il Podestà ( Rossini: La Gazza ladra ), Bartolo ( G. Rossini: Il Barbiere di Siviglia ), Attila ( G. Verdi: Attila), Falstaff ( G. Verdi: Falstaff ), Kašpar ( C. M. Von Weber: Čarostřelec ), Kecal ( B. Smetana: Prodaná nevěsta ), Filip ( A. Dvořák: Jakobín ), Escamillo ( G. Bizet: Carmen )

Mezzosopranistka Alžběta Symerská je aktuálně studentka magisterského stupně obor zpěv na JAMU. doc. Mgr. art. Heleny Kaupové. Je absolventkou zpěvu konzervatoře P. J. Vejvanovského pod vedením Mgr. szt. Martiny Macko. V rámci studia nazkoušela mnoho rolí jako například Káču v Divotvorném hrnci, Madam Pfeilovou v Divadelním řediteli (W. A. Mozart), Fidalmu z opery Il matrimonio segreto (D. Cimarosa), Kláru v opeře Zkouška lásky (G. Rossini), Mrs. Herring v opeře Albert Herring (Benjamin Britten), Matku Mari z opery Dialogy Karmelitek (Francis Poulenc) a jiné. Koncertně se prezentovala například v rámci festivalu Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži, kde s orchestrem uvedla program Mozartových árií a o rok později mši D-dur A. Dvořáka.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024